Jesteś tutaj: Strona główna Poradnik Formularze podatkowe

Formularze podatkowe

▪ 1 grudnia 2023 r. ▪ Zaktualizowano: 27 czerwca 2024 r. ▪ Autor: Redakcja PITax.pl

Rozliczenie podatkowe PIT jest obwarowane wieloma wymogami formalnymi. Jednym z nich jest wybranie i wypełnienie odpowiedniego aktualnego załącznika do zeznania rocznego PIT.

Deklaracje wraz załącznikami

Deklaracje wraz załącznikami

Istotnym elementem rozliczenia podatkowego jest wybranie aktualnego druku PIT. Zadeklarowanie osiągniętych przychodów na starym formularzu PIT (zarówno deklaracji podatkowej jak i jej załączników) skutkuje zakwestionowaniem zeznania rocznego przez urząd skarbowy.

Najpopularniejszym załącznikiem do deklaracji podatkowej stanowi PIT/0 - za jego pośrednictwem podatnik ma możliwość wskazania większości preferencji podatkowych skutkujących odliczeniem od podstawy opodatkowania, jak również od samego podatku.

PIT/0 powinniśmy załączyć w razie uwzględnienia ulg podatkowych przy rozliczeniu PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37.

Osoby osiągające przychody opodatkowane wg zasad ogólnych powinny zwrócić szczególną uwagę na to, w jakich sytuacjach będą zobowiązane do złożenia PIT-37, a kiedy PIT-36. W razie konieczności rozliczenia się na drugim spośród wymienionych formularzy, urząd skarbowy nie wyręczy nas w wypełnieniu deklaracji, jak ma to zastosowanie w odniesieniu do podatników składających PIT-37.

Nie sposób również nie zauważyć rosnącej roli rozliczeń zysków kapitałowych (np. walut wirtualnych). Wówczas podatnik powinien złożyć druk PIT-38, do którego jedynym możliwym załącznikiem jest PIT-ZG (jest to formularz, który należy załączyć, w razie osiągnięcia dochodów zagranicznych). Innymi istotnymi załącznikami do deklaracji podatkowych PIT są formularze:

Z kolei osoby osiągające bardzo wysokie dochody (przekraczające 1 000 000 zł) powinny zainteresować się istniejącym od niedawna drukiem odpowiadającym za rozliczenie podatku solidarnościowego.

Informacje od płatnika

Większość rozliczeń podatkowych odbywa się wyłącznie w oparciu o informacje pochodzące od płatnika, a ujmowaną na formularzach PIT-8C, PIT-11 czy PIT-11A/PIT-40A. Z kolei PIT-11 jest najczęściej wykorzystywanym drukiem informacyjnym dla podatników (również cudzoziemców pracujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej) osiągających przychody za pośrednictwem płatnika (np. pracodawcy/zleceniobiorcy). PIT-11 powinien zostać doręczony podatnikom nie później, niż do ostatniego dnia lutego roku następującego po roku podatkowym, którego będzie dotyczyć najbliższe rozliczenie podatkowe PIT 2024 . Ostatni spośród wymienionych druków PIT-11A/PIT-40A stanowi formularz wypełniany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który następnie służy rozliczeniom podatkowym emerytów oraz rencistów

Dodatkowo należy pamiętać, że uwzględniając przysługujące nam ulgi podatkowe należy wiedzieć, jakie dokumenty musimy posiadać celem skutecznego przyznania danej preferencji podatkowej.

PIT-2

W przeciwieństwie do większości formularzy podatkowych, PIT-2 jest drukiem stanowiącym oświadczenie podatnika rozliczającego się za pośrednictwem płatnika, które składa się na potrzeby rozliczania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Aby móc uwzględnić przysługujące nam preferencje rozliczeniowe w trakcie trwania roku, warto rozważyć złożenie oświadczenia jeszcze przed rozpoczęciem roku podatkowego.

Często zadawane pytania

Informacje wskazane na PIT-11 (przychody, koszty, dochód, zaliczki oraz składki) należy przepisać do jednego z dwóch formularzy dotyczących rozliczenia na skali podatkowej: PIT-36 lub PIT-37.

Podstawowym dokumentem, na podstawie którego emeryt dokonuje corocznego rozliczenia przed urzędem skarbowym jest PIT-40A. W oparciu o informacje wskazane na tym druku, należy przystąpić do wypełniania PIT-36 lub PIT-37 (w zależności od sytuacji podatkowej emeryta)

Podatnicy rozliczający się za pośrednictwem płatnika mogą dokonać zmiany konta bankowego zgłoszonego do urzędu skarbowego poprzez wypełnienie druku ZAP-3. W przypadku, gdy podatnik jest przedsiębiorcą, zmianę rachunku należy zaktualizować w CEiDG lub KRS (w zależności od formy prowadzenia przedsiębiorstwa).

Podtawowymi formularzami PIT do wyboru w ramach corocznego rozliczenia przed urzędem skarbowym są: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Więcej szczegółów odnośnie każdego z wymienionych druków zostało przedstawiowych w artykule Co wykazujemy na poszczególnych drukach PIT?

Druk PIT-36 jest przeznaczony dla podatników wykazujących dochody osiągnięte na skali podatkowej i dokonujących samoobliczenia oraz zapłaty podatku dochodowego (np. w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, działalności nieewidencjonowanej, indywidualnej sprzedaży majątku itp.). Obowiązek złożenia PIT-36 dotyczy również osoby, które osiągnęły przychody zagraniczne.

Czytaj również

1 2 3 4 5
Darmowe rozliczenie Bezpieczna wysyłka Wsparcie ekspertów Średnia ocena 12 lat na rynku 5 razy więcej ulg

Zalety rozliczenia PIT
z PITax.pl

Zaleta PITax.pl

korzystne rozliczenie – podpowiadamy jak zapłacić możliwie niski podatek

Zaleta PITax.pl

system zgodny z najnowszymi przepisami podatkowymi

Zaleta PITax.pl

z weryfikatorem poprawności wprowadzonych danych

Zaleta PITax.pl

z oficjalnym Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO)

Aplikacja mobilna PITax.pl

Sprawdź najwyżej oceniany w Polsce program do rozliczeń PIT

PITax.pl Łatwe Podatki to wygodny, szybki i darmowy sposób na Twoje PITy.

Rozlicz PIT Online

Program ten umożliwia swobodny wybór i przekazanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00 – 12:00
  • ikona emailpomoc@pitax.pl

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 8:00 – 18:00