Kto ma obowiązek rozliczenia podatku w Niemczech?
Obowiązek rocznego rozliczenia podatku w Niemczech określony jest przez tzw. rezydencję podatkową danego podatnika. Rezydentami podatkowymi w Niemczech są osoby, które mieszkają tam na stałe lub przebywały w tym kraju ponad 6 miesięcy w sposób ciągły.
Stałe miejsce zamieszkania określone jest przez położenie ośrodka interesów życiowych, czyli mieszkania lub domu, w którym skupia się życie rodzinne podatnika, prowadzona jest główna działalność zarobkowa, itp.
Status rezydenta to nieograniczony obowiązek podatkowy, ale też możliwość korzystania z wielu przywilejów podatkowych, z których nie mogą korzystać nierezydenci. Niemieccy rezydenci podatkowi mają prawo m.in do kwoty wolnej od podatku i wspólnego rozliczenia z małżonkiem, do kwoty wolnej na dzieci, kwoty odciążenia dla osób samotnie wychowujących dzieci i in.
Aby skorzystać z ulg podatkowych w Niemczech, cudzoziemiec powinien złożyć wniosek o status rezydenta. Prawo ubiegania się o status rezydenta mają osoby, które przebywają na terenie Niemiec nie krócej niż 183 dni w roku podatkowym. Poza wnioskiem do zagranicznego urzędu trzeba spełnić dodatkowy warunek, dotyczący wysokości dochodów uzyskanych poza granicami Niemiec. W takim przypadku dochody zagraniczne nie mogą przekroczyć równowartości kwoty określanej w euro na dany rok lub dochody niemieckie powinny stanowić 90% wszystkich dochodów podatnika.
Jeśli warunki zostaną spełnione, to po uzyskaniu statusu rezydenta osoby te podlegają obowiązkowi rozliczenia podatku w Niemczech od wszystkich swoich przychodów, czyli również uzyskanych poza granicami (np. w Polsce) i korzystają z przysługujących ulg.
Dobrowolne rozliczenie podatku w Niemczech w przypadku nierezydentów
Rozliczenie podatku w Niemczech nie dotyczy nierezydentów, czyli pracowników zagranicznych, którzy przebywali w Niemczech krócej niż pół roku. Nie mają oni obowiązku składania rocznego rozliczenia podatku z Niemiec.
Osoby takie (nierezydenci) mogą złożyć dobrowolnie rozliczenie podatku w Niemczech, ale nie mogą skorzystać z ulg podatkowych i nie mogą też rozliczyć się łącznie z małżonkiem.
Takie rozliczenie podatku z Niemiec jest stosowane, aby uzyskać „zwrot podatku z Niemiec”. Bywa często mylnie interpretowane jako normalne rozliczenie. Dotyczy tylko zwrotu różnicy między wysokością rocznego podatku dochodowego określonego przez niemiecki Urząd Skarbowy a sumą wpłaconych w trakcie roku zaliczek.
Dobrowolne rozliczenie podatku mogą też złożyć rezydenci, którzy nie mają ustawowego obowiązku złożenia rozliczenia rocznego. W pewnych przypadkach może być ono opłacalne, gdyż istnieje możliwość otrzymania z Finanzamtu wysokiego zwrotu podatku (np. z tytułu wydatków na dojazdy do miejsca pracy, na medykamenty, implant albo okulary). Można złożyć takie rozliczenie do czterech lat wstecz.