Spis treści
Zwrot podatku z pracy zagranicznej - ile mogę otrzymać?
Jeśli pracujemy legalnie za granicą i płacimy tam podatki, to również mamy obowiązek rozliczyć się z nich z zagranicznym fiskusem. Pracodawcy/zleceniodawcy w trakcie roku pobierają od nas zaliczki na podatek, a my w określonym terminie (w zależności od kraju – do końca stycznia, końca kwietnia, końca czerwca – czyli do końca roku podatkowego danego kraju) musimy wypełnić nasz obowiązek podatkowy wobec zagranicznego urzędu skarbowego. I tak jak w Polsce – zdarza się, że pracodawca pobrał od nas większy podatek niż powinien. Wtedy mamy prawo ubiegać się o zwrot podatku z zagranicy. Czasami przysługuje nam nawet zwrot całego podatku, który zapłaciliśmy za granicą. Najczęstszymi sytuacjami, kiedy przysługuje nam zwrot podatku są:
- przysługujące nam ulgi w danym kraju,
- rozpoczęcie pracy w trakcie roku podatkowego,
- zmiana pracodawcy w trakcie roku podatkowego,
- praca równocześnie u co najmniej dwóch pracodawców.
O zwrot podatku z zagranicy możemy ubiegać się zarówno będąc za granicą, jak i przebywając już w Polsce. Wniosek o zwrot podatku możemy złożyć w ciągu 4-5 lat (w zależności od kraju) od roku, w którym pracowaliśmy. Warto podjąć trochę trudu, ponieważ średni zwrot podatku z zagranicy za trzy miesiące pracy wynosi:
- zwrot podatku z Anglii - ok.500 funtów,
- zwrot podatku z Holandii - ok.700 euro,
- zwrot podatku z Niemczech - ok.700 euro,
- zwrot podatku z Irlandii - ok.800 euro.
Natomiast rekordowy zwrot podatku z zagranicy, jaki dotąd odnotowano to 65 000 zł.
Powyższe sumy przekonują, że ubieganie się o zwrot należnego nam podatku jest uzasadnione, a nasz poświęcony czas na wypełnianie formularzy zostanie wynagrodzony.
Jak uzyskać zwrot podatku z zagranicy?
Ubieganie się o zwrot podatku należy zacząć od przygotowania odpowiednich formularzy. Są to dokumenty od zagranicznych pracodawców, w których wykazane są kwoty naszego wynagrodzenia, składek na ubezpieczenia, zaliczek pobranych na podatek – czyli takie odpowiedniki polskich PIT-11.
Gdy nie mamy przy sobie takich dokumentów warto zwrócić się z zapytaniem o nie do pracodawców – wtedy mają obowiązek przysłania odpwiednich formularzy na nasz adres (nawet do Polski).
Warto mieć przy sobie również paski wynagrodzeń.
Na podstawie powyższych dokumentów wypełniamy formularz oraz załączamy do niego zagraniczne PIT-y i wysłamy/zanosimy go do zagranicznego urzędu.
Następnie należy wypełnić odpowiednie wnioski – są one dostępne w zagranicznych urzędach skarbowych lub na stronach internetowych urzędów w sekcji dla emigrantów. Wnioski są wraz z intsrukcjami jak je wypełnić. Taki wniosek o zwrot podatku składamy w zagranicznym urzędzie skarbowym.
Odzywskiwanie zwrotu podatku z zagranicy trwa ok. 3-5 miesięcy – w zależności od kraju oraz urzędu.
Urzędy przesyłają zwrot podatku - w zależności od naszej dyspozycji - na konto walutowe lub czekiem (na podany przez nas adres), który należy zrealizować. Zwrot podatku z zagranicy nie jest przesyłany na konto bankowe polskie.
Przeczytaj również