Spis treści
- Praca w Anglii oraz rozliczenie podatku - czy dostanę zwrot?
- Procedura ubiegania się o zwrot podatku z Anglii
Praca w Anglii oraz rozliczenie podatku - czy dostanę zwrot?
Pracując legalnie w Anglii musimy rozliczyć się z angielskim urzędem skarbowym. I podobnie, jak w Polsce można wyróżnić trzy relacje z angielskim fiskusem.
- Zapłaciliśmy tyle podatku, ile powinniśmy do angielskiego urzędu – nie mamy wobec siebie żadnych zobowiązań podatkowych.
- Zapłaciliśmy mniej podatku niż powinniśmy do angielskiego urzędu – wtedy musimy dopłacić brakującą część.
- Zapłaciliśmy za dużo podatku niż powinniśmy do angielskiego urzędu – wtedy mamy prawo ubiegać się o zwrot podatku z Anglii. Możemy ubiegać się o zwrot podatku nawet będąc już w Polsce. Na ubieganie się o zwrot podatku z Anglii mamy 5 lat od momentu zakończenia pracy.
W tym artykule omówimy sytuację nr 3 – czyli przypadek, gdy oddaliśmy angielskiemu fiskusowi za dużo. Wyjaśnimy, co należy zrobić aby uzyskać zwrot podatku z Anglii.
O zwrot podatku z Anglii można starać się po zakończeniu roku podatkowego (po 5 kwietnia) lub po zakończeniu zatrudnienia, jeśli nie podjęliśmy w Anglii kolejnego zatrudnienia.
Zwrot podatku może nam przysługiwać, gdy pracodawca pobrał od nas za wysoki podatek lub gdy sami wypełnialiśmy zeznanie roczne i wyliczyliśmy (i zapłaciliśmy za wysoki podatek).
Najczęstszymi sytuacjami, gdy pracodawca pobiera od nas za wysoki podatek są:
- zatrudnienie przez część roku,
- zatrudnienie w kilku miejscach równocześnie,
- odejście na emeryturę w trakcie roku,
- stosowanie niewłaściwego kodu podatkowego przez pracodawcę,
- bycie studentem i pracowanie tylko w okresie wakacyjnym, gdy nie wypełniliśmy formularza dla pracujących studentów P38(S)
- zwolnienie w ramach redukcji etatów i nie znalezienie pracy.
Procedura ubiegania się o zwrot podatku z Anglii
Aby odzyskać zwrot podatku z Anglii należy wysłać do swojego Tax Office pismo (po angielsku), w którym ubiegamy się o zwrot nadpłaconego w poprzednich latach podatku. Do pisma powinniśmy dołączyć:
- formularz P45 (dokument, który otrzymujemy na zakończenie pracy),
- formularz P60 (dokument, który dostajemy po zakończeniu roku podatkowego - podobnie jak PIT-11 w Polsce) historię zatrudnienia i pobieranych benefitów.
Gdy nie posiadamy któregoś z powyższych dokumentów przydatne są odcinki wynagrodzenia, czyli payslipy. W takiej sytuacji możemy również zwrócić się do urzędu aby przysłał nam brakujące formularze.
Powyższe dokumenty powinny być z okresu, za który ubiegamy się o zwrot podatku.
Następnie na podstawie powyższych dokumentów musimy wypełnić druk P50 (możemy go znaleźć w angielskim urzędzie skarbowym, czyli w HM Revenue&Customs lub na stronie internetowej urzędu). P50 należy wysłać do odpowiedniego tax office wraz z załączoną częścią 2 i 3 druku P45. Część 1A należy zachować w swoich dokumentach. W razie potrzeby HM Revenue&Custom przesyła nam część 1A, 2 i 3 z P45.
Potem urząd wysyła nam nadpłacony podatek – w zależnośi od naszej woli - na konto w Anglii lub pocztą, w postaci czeku na polski adres. Zwrot podatku z Anglii nie jest wysyłany na konto bankowe w Polsce.