Spis treści
- Czy można połączyć przychody z umowy o pracę z przychodami z działalności gospodarczej?
- Rozliczenie_PIT_a_umowa_o_pracę_i_działalność_liniowa'>Rozliczenie PIT a umowa o pracę i działalność liniowa
- składka_zdrowotna'>Podwójna składka zdrowotna
Czy można połączyć przychody z umowy o pracę z przychodami z działalności gospodarczej?
Podczas prowadzenia działalności gospodarczej na zasadach ogólnych, podatnik samodzielnie oblicza zaliczki na podatek. Konsekwencją tego jest fakt, że zarówno przychody z tytułu umowy o pracę jak i z prowadzenia działalności gospodarczej należy wykazywać w jednym zeznaniu podatkowym – PIT-36.
Bardzo istotna jest w takim wypadku kwestia składek ubezpieczeniowych, które w ramach umowy o pracę, mogą być stosowane jako odliczenie od dochodu, natomiast składki zdrowotne – od podatku płaconego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. W tej sytuacji podatnik jest na bardzo dobrej pozycji, ponieważ właściwie sam decyduje o tym, od którego dochodu zastosuje odliczenia, bowiem jeśli uzna dochód z prowadzenia działalności za niski, to opłacane składki może odliczać w ramach wynagrodzeń rozliczanych z umowy o pracę
Rozliczenie PIT a umowa o pracę i działalność liniowa
Co jednak w przypadku, gdy podatnik uzyskuje przychody z tytułu umowy o pracę i dodatkowo z działalności opodatkowanej w formie liniowej? Tutaj sprawa ma się podobnie jak w przypadku przychodów z tytułu umowy o pracę oraz działalności rozliczanej w formie karty podatkowej lub ryczałtu – nie ma możliwości łącznego rozliczenia, na jednym formularzu PIT, podatku od przychodów dla umowy o pracę i działalności rozliczanej metodą liniową.
Podatnik musi wypełnić i złożyć dwie różne deklaracje podatkowe – oprócz PIT-37 także deklarację PIT-36L, która jest przygotowana specjalnie dla osób rozliczających swą działalność metodą liniową, według 19% stawki podatku liniowego.
Nie ma żadnego sposobu na ominięcie tego i rozliczenie przychodów z tytułu umowy o pracę oraz prowadzenia działalności gospodarczej i rozliczania się w metodą liniową. Nie powinno to być jednak traktowane jako utrudnienie – wręcz przeciwnie.
Podwójna składka zdrowotna
O ile w przypadku uzyskiwania dochodów zarówno z pracy w oparciu o umowę o pracę jak i z działalności liniowej składki ZUS opłacane mogą być tylko z tytułu umowy o pracę, sytuacja z ubezpieczeniem zdrowotnym nie jest na tyle dogodna. Z każdego tytułu należy opłacać składki niezależnie. Wielu przedsiębiorców uważa ten przepis za nielogiczny i niesprawiedliwy. Opieka zdrowotna, którą otrzymuje osoba płacąca podwójną składkę, niczym się przecież nie różni od tej, którą dostanie osoba opłacająca składkę z jednego tytułu. Sposobem na optymalizację podwójnych kosztów opłacanych składek jest ich podwójne odliczenie od podatku dochodowego. Może to zrobić zarówno osoba prowadząca działalność gospodarczą jak i pracownik zatrudniony na umowę o pracę. Składka zdrowotna wynosi aktualnie 9% podstawy wymiaru, odliczeniu od podatku (nie od dochodu) podlega natomiast 7,5% tej podstawy.