Spis treści
- Czy można się wspólnie rozliczyć z pracy wakacyjnej?
- Jak rozliczyć pracę sezonową za granicą?
- Zarobek z jagód i grzybów
- Czy ze zbioru owoców sezonowych i grzybów trzeba się rozliczyć?
Osoba pracująca sezonowo rozlicza się na takich samych zasadach jak inni podatnicy. Takiemu podatnikowi przysługują wszelkie możliwe preferencje- może np. rozliczyć się z małżonkiem lub dzieckiem. Wyjątkiem jest umowa o dzieło i umowa zlecenie o wartości nieprzekraczającej 200 zł. W takim wypadku pracodawca pobiera od niej 18-procentowy podatek ryczałtowy.
Czy można się wspólnie rozliczyć z pracy wakacyjnej?
Tak. Nawet jeżeli podatnik pracował tylko w okresie letnim, może skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem (jeśli istnieje między nimi wspólność majątkowa przez cały rok podatkowy). Do sumy przychodów nie wlicza się dochodów opodatkowanych w sposób zryczałtowany. Małżonkowie mogą rozliczyć się wspólnie także wtedy, gdy jedno z nich nie osiągnęło dochodów powodujących obowiązek uiszczenia podatku.
Jak rozliczyć pracę sezonową za granicą?
Należy pamiętać, że z pracy sezonowej za granicą należy rozliczyć się również w Polsce. Zgodnie z prawem podatkowym, osoby które na stałe mieszkają w Polsce (Polska jest ich centrum interesów osobistych lub gospodarczych) albo przebywają w kraju dłużej niż przez połowę roku, powinny złożyć deklarację zawierającą cały ich dochód, niezależnie od tego, w jakim kraju został on zdobyty. Przepisy zabezpieczają jednak podatnika przed podwójnym opodatkowaniem. To, w jaki sposób powinniśmy rozliczyć się z zagranicznych dochodów z pracy sezonowej, zależy od tego, w jakim kraju je uzyskaliśmy. W zależności od rodzaju umowy, jaki dany kraj podpisał z Polską, prawo podatkowe przewiduje dwie metody rozliczenia:
-
metodę wyłączenia z progresją (obowiązującą w przypadku m. in. takich krajów jak Austria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Irlandia, Japonia, Kanada, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Słowacja, Szwecja, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy) oraz
-
metodę odliczenia proporcjonalnego (m. in. Belgia, Holandia, Islandia, Rosja, Kazachstan, Stany Zjednoczone).
Metoda wyłączenia z progresją polega na zwolnieniu podatnika z płacenia podatku od dochodu osiągniętego poza granicami kraju. Stopę opodatkowania zarobków osiągniętych w Polsce ustala się natomiast na podstawie łącznego dochodu – osiągniętego w kraju i zagranicą.
Mniej korzystna jest metoda odliczenia proporcjonalnego, zgodnie z którą musimy zapłacić w Polsce podatek od zagranicznego dochodu niezależnie od tego, czy osiągnęliśmy w kraju jakikolwiek dochód, czy też nie. Przysługuje nam prawo odliczenia w kraju podatku, który zapłaciliśmy poza jego granicami, ale tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód z zagranicy.
Zarobek z jagód i grzybów
Dochód ze sprzedaży surowców roślin zielarskich i ziół dziko rosnących, owoców leśnych i grzybów to kwota wolna od podatku, czyli nie trzeba się z nich rozliczać z urzędem skarbowym. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy surowce te zostały zebrane przez osoby spoza rodziny.
W razie kontroli podatnik musi udowodnić, że zbierał je samodzielnie (poprzez zeznania świadków). Przydatne mogą być również badania sanepidu lub dowód otrzymania pieniędzy z punktów skupu.
Czy ze zbioru owoców sezonowych i grzybów trzeba się rozliczyć?
Tak. Zgodnie z ustawą dochód uzyskany ze zbioru ziół, owoców i grzybów należy wykazać w zeznaniu rocznym.
Rodzice osób małoletnich, które uzyskały dochody z tytułu sprzedaży produktów leśnych, muszą złożyć zeznanie w ich imieniu. Rozliczać nie muszą się jedynie osoby, które zarobiły poniżej 200 zł na podstawie jednorazowej umowy zlecenia (pracodawca pobierze od nich 18-procentowy zryczałtowany podatek).