Spis treści
- Pożyczka
- Pożyczka nie jest przychodem
- Pożyczka prywatna udzielana firmie
- Pożyczka udzielana osobie prywatnej
Pożyczka
Zgodnie z prawem, zawierając umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy (albo rzeczy), a biorący pożyczkę zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy (albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości). W sytuacji, kiedy kwota pożyczki przekracza tysiąc złotych, zobowiązani jesteśmy przygotować umowę jej zawarcia w formie dokumentu.
Pożyczka nie jest przychodem
Pożyczone pieniądze – czy to przez osobę prywatną, czy przez firmę – w świetle prawa podatkowego nie są przychodem. Podatek od osób fizycznych odprowadzany jest w przypadku umorzenia pożyczki, np. kiedy swojemu pracownikowi udziela pożyczki pracodawca. Wtedy umorzona pożyczka zaliczana jest do przychodu z tytułu stosunku pracy. Opodatkowaniu podlega zaś uzyskany przychód z odsetek, nieobniżony o koszty ich uzyskania.
Pożyczka prywatna udzielana firmie
W przypadku, gdy udzielamy pożyczki prywatnej:
-
osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą,
-
osobie prawnej i jej jednostce organizacyjnej,
-
jednostce organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
taki podmiot zobowiązany jest wystąpić w roli płatnika podatku. Potrącany podatek od wypłacanych nam odsetek jest zryczałtowany i wynosi 19%. Płatnik (w tym przypadku firma) powinien również – do 31 stycznia roku następnego po wypłaceniu odsetek i pobraniu od nich podatku – przesłać do urzędu skarbowego formularz PIT-8AR, w którym wykazany będzie pobrany podatek.
Pożyczka udzielana osobie prywatnej
W przypadku gdy udzielamy pożyczki osobie prywatnej (osoba fizyczna osobie fizycznej) i uzyskujemy z tego tytułu odsetki, sami musimy zapłacić zryczałtowany podatek od odsetek. Wynosi on również 19%. Z urzędem skarbowym rozliczamy się korzystając z rocznego zeznania PIT-36, wpisując odpowiednią kwotę w polu 210. Formularz musimy złożyć do 30 kwietnia roku następującego po otrzymaniu odsetek.