Jesteś tutaj: Strona główna Podatki Sytuacje podatkowe Nietypowe podatki na świecie

Nietypowe podatki na świecie

▪ 6 marca 2015 r. ▪ Zaktualizowano: 16 listopada 2023 r. ▪ Autor: Dorota Łesak

Okazuje się, że podatek można nałożyć na wszystko. Jakie są najdziwniejsze podatki na świecie? Oto lista kilku z nich, które potrafią zaskoczyć każdego.

Spis treści

  1. Podatek za krowie gazy
  2. Podatek od gipsu
  3. Podatek od kiełbaski
  4. Podatek od grillowania
  5. Podatek od niezdrowej żywności
  6. Podatek od słońca, cienia i deszczu
  7. Podatek od basenów
  8. Podatek od powietrza
  9. Podatek od wiary
  10. Podatek od rozwoju umiejętności – SDL
  11. Podatek od pokoju
  12. Podatek od marihuany i tatuaży
  13. Podatek od wygranych meczów
  14. Podatek za dodatkowe dzieci
  15. Podatek... od poprawiania urody
  16. Chińskie podatki
  17. Podatki, które odeszły do historii

Podatek za krowie gazy

W Estonii hodowcy są zobowiązani od kilku lat, tj. od 2008 roku do opłacania podatku z tytułu gazów jelitowych wydalanych do atmosfery przez krowy. Twórcy tego ekologicznego podatku uważają, że metan generowany przez stada krów w znacznym stopniu zanieczyszcza atmosferę. Tak więc przedmiotem podatku są wyłącznie krowy, a hodowcy koni czy świń mogą spać spokojnie.

Podatek od gipsu

Podatek ten wprowadzono w Austrii. Wytłumaczyć go nietrudno - narciarska mekka co roku zużywa tony tego surowca do składania połamanych na alpejskich stokach narciarzy. Austriacy podliczyli, że średnio rocznie łamie się u nich ok. 150 tys. osób. I nałożyli podatek na gips, który wliczony został do cen usług narciarskich (najczęściej w skipassy). Cały dochód z tego podatku dostaje austriacka służba zdrowia. Tym samym, narciarze sami wspomagają swoje leczenie.

Podatek od kiełbaski

W Niemczech w wolnostojących barach szybkiej obsługi tzw. Imbissach konsumując słynną kiełbaskę Curry-Wurst na stojąco płaciło się 7 procent VAT, jeśli posiłek spożywany był przy barowym stoliku lub ławce na siedząco - 19 procent. Dopiero w 2012 roku Ministerstwo Finansów prozpoczęło prace nad położeniem kresu tej rażącej dysproporcji, aby obniżona, 7 procentowa stawka podatku VAT dotyczyła kiełbaski z curry, do której w Niemczech najchętniej zamawia się jeszcze majonez i frytki, bez względu na to, czy konsument stoi czy siedzi.

Podatek od grillowania

W belgijskim regionie Walonia mieszkańcy odprowadzają daninę od każdego przyjęcia z grillem. Fiskus przy tym kontroluje sytuację z powietrza, dbając, by żaden miłośnik gotowania pod chmurką, nie uchylił się od opłaty. Stawka – 20 euro od każdego posiedzenia.

Podatek od niezdrowej żywności

Na Węgrzech wprowadzono podatek od niezdrowej żywności, tj. napojów słodzonych, energetyzujących, ciasteczek, herbatnikow (od 5 do 200 forintow). Ma to służyć zdrowiu, szczególnie dzieci, które uwielbiają łakocie. Może zjedzą nieco mniej, jesli będą droższe o podatek.

Wprowadzonym kilka lat temu i nadal obowiązującym, mimo że zupełnie niedorzecznym jest chicagowski podatek od słodyczy. Miał on uchronić mieszkańców przed otyłością, ale... problemem jest, że w ustawie zawarto niedokładne informacje o tym, co uważa się za słodycze, np. nie są nimi produkty, które mają w sobie mąkę albo te, które należy schłodzić przed spożyciem. W efekcie, np. część batoników jest słodyczami i wymaga naliczania podatków, a część nie.

Podatek od słońca, cienia i deszczu

Słońce, deszcz, a nawet cień – podatki płacić trzeba. Wśród dziwacznych podatków znalazł się podatek od słońca funkcjonujący na bardzo słonecznych Balearach. Rocznie płaci go ponad 10 mln przyjeżdżających tam turystów. „Sin tax” to obowiązujący w USA podatek od opalania. Jest to jeden z podatków od szkodliwości, który nakłada dodatkowo 10% opłatę w cenie usługi korzystania z solarium.

W miasteczku Essen w Niemczech z kolei sami właściciele solariów muszą płacić po 20 euro miesięcznie za każde posiadane łóżko służące do opalania. W Wenecji z kolei płaci się podatek od cienia. Od 1993 roku właściciele sklepów, restauracji i domów płacą podatek od cienia, jeżeli cień ich budynku lub parasola barowego pada na ziemię gminną. W litewskiej Kłajpedzie zbyt mało jest słońca, by go opodatkować, więc tam władze wprowadziły podatek od deszczówki.

Podatek od basenów

Taksa 800 EU rocznie od basenu przydomowego funkcjonuje w Grecji, a fiskus przeprowadza kontrole przy pomocy zdjęć lotniczych i satelitarnych, kto musi ją uiścić. Podobno niesamowitą popularnością od wprowadzenia podatku basenowego cieszy się brezent w kolorze zielonym. Z góry przypomina trawę i można go położyć np. na swoim basenie.

Podatek od powietrza

Władze Monachium chcąc zadbać o przestrzeń publiczną nałożyły opłatę w wysokości od 25-100 euro tygodniowo za to, że reklamy, kontenery lub bramy wykraczają poza dozwolone miejsce i naruszają w taki sposób miejską przestrzeń.

Podatek od wiary

Niemcy to jeden z kilku krajów, w którym obowiązuje podatek od wiary. Zdaniem hierarchów niemieckiego kościoła, to wierni mają obowiązek wnoszenia wkładu finansowego na rzecz Kościoła. Ci, którzy od tego się uchylają, tracą prawo do przyjmowania sakramentów. W niemieckim ustawodawstwie podatek ten nosi nazwę „wyznaniowego”. Jego stawka jest różna w różnych niemieckich krajach związkowych.

Podatek od rozwoju umiejętności – SDL

SDL obowiązuje w Republice Południowej Afryki i wynosi 1% wszystkich wynagrodzeń pracowniczych. Płacą go wszyscy pracodawcy zatrudniajacy pracowników. Ma on na celu podniesienie kwalifikacji zwłaszcza wśród czarnoskórej ludności.

Podatek od pokoju

W Republice Gwinei jednym z najbiedniejszych krajów świata, wprowadzono podatek od utrzymania pokoju, a dokładniej od braku wojny. Za każdy rok spokojnego życia, Gwinejczyk musi zapłacić państwu 17 euro. Kwota ta jest bardzo odczuwalna dla Gwinejczyków. Dla porównania warto dodać, że kilogram kawy w tym kraju kosztuje 50 eurocentów. Gwinejczycy mają zatem dodatkowy powód, by uważać, że pokój w ich kraju jest szczególnie cenny.

Podatek od marihuany i tatuaży

W USA w stanie Utah istnieje podatek od marihuany, choć jest ona nielegalna. Należy zgłosić jej posiadanie i zapłacić od 1 uncji 50 dolarów. Oczywiście nikt tego podatku nie płaci, bo zostałby wówczas aresztowany. Utah żąda też od właścicieli lokali 10% opłaty za striptiz, ale też od wartości sprzedawanych tam napojów, potraw i innych towarów. Inny amerykański stan - Arkansas z kolei nałożył podatek na tatuaże i kolczykowanie ciała. Wynosi 6 proc. od kosztu usługi.

Podatek od wygranych meczów

Zaczęło się od podatku, który władze Kalifornii nałożyły na drużynę Chicago Bulls za to, że wygrała z LA Lakers nie na swoim terenie. W Kalifornii podatek zaczął dotyczyć także innych sportowców. Na samych tylko atletach w 2 sezony zarobiono 102 miliony dolarów.

Podatek za dodatkowe dzieci

W Australii lekarze zaproponowali, aby pary, które maja więcej niż 2 dzieci, do końca życia płaciły podatek za dodatkową emisję CO2.

Podatek... od poprawiania urody

W Korei Południowej ogromną popularnością cieszą się operacje plastyczne i właśnie dlatego wprowadzono podatek od poprawiania urody. 10 proc. od powiększania piersi, korekcji nosa, odsysania tłuszczu, naciągania twarzy i korekcji powiek – taki podatek muszą płacić poddający się zabiegom. Budżet zyskuje, bo Korea Południowa jest azjatycką stolicą tego typu zabiegów – w ciągu najbliższych lat dostarczą krajowi miliardy dolarów.

Chińskie podatki

W Chinach każdego dnia w koszach ląduje 45 mld drewnianych pałeczek. Jak wiadomo pomysłowych ludzi tam nie brakuje, i wymyślili oni podatek od wyrzucanych jednorazowych drewnianych pałeczek; wynosi on 20% od ceny każdej pary, a służyć ma ochronie lasów. Inna opłata chińska to podatek od życia w nieformalnym związku. Podatek od braku ślubu powstał celem ochrony tradycji Chińczyków. Żyjące tak pary zapłacą odpowiednik 120 euro rocznie. Nic dziwnego, że od wprowadzenia go w 1996 roku liczba ślubów gwałtownie w Chinach wzrosła.

Podatki, które odeszły do historii

Osobliwe podatki, podobnie jak wszystkie inne to nie tendencja ostatnich lat, a raczej przywilej, z którego korzystały władze na całym świecie w każdym wieku. Dla przykładu, w Rosji w 1705 roku podatek od brodaczy wprowadził car Piotr I Wielki, który był zafascynowany modą na peruki i chciał w ten sposób zmienić przyzwyczajenia swoich obywateli do posiadania całkiem sporego zarostu. 

Przez 300 lat w Wielkiej Brytanii obowiązywał z kolei podatek od tchórzostwa, którzy płacili ci, co nie chcieli iść na wojnę. W tym kraju był również płacony podatek za okna, które wychodziły na ulicę, a na przełomie XVIII i XIX wieku istniał tzw. podatek kapeluszowy, liczony od liczby kapeluszy. Trudno więc nie przypuszczać, że tendencja opodatkowywania ludzi od czego tylko się da, pozostanie z nami również i w tym wieku. Wydaje się, że na świecie nie ma rzeczy nie do opodatkowania.

30 kwietnia mija termin składania PIT 2024/2025 i zastanawiamy się, w jaki sposób odzyskać podatek? Jakie ulgi można odliczyć? Co można odliczyć od podatku? Co można odliczyć od dochodu? Interesuje nas zwrot podatku z Anglii, zwrot podatku z Holandii, zwrot podatku z Irlandii, zwrot podatku z Niemiec, czy też w ogóle zwrot podatku z zagranicy. Szukamy programu do rozliczenia PIT 2024/2025 – jaki wybrać, żeby dobrze i tanio rozliczyć podatki?

Może Rozliczenie Roczne Rzeczpospolitej 2024/2025, albo Program PIT Gazety Wyborczej 2024/2025 lub Program PIT Gazety Prawnej 2024/2025, Program PIT Pro 2025, Program PIT Format 2025 – jakie mają recenzje? Na pewno znajdziemy w internecie coś dla siebie spośród wielu darmowych programów do rozliczenia PITów.

Spec. ds. Rachunkowości i Finansów

Dorota Łesak

Absolwentka administracji publicznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Uzyskała dwa tytuły zawodowe: administratywisty oraz technika ekonomisty, co przekłada się na doskonałe kwalifikacje w zakresie rozliczeń podatkowych. Specjalizuje się w rozliczeniach PIT. (...)

Darmowe rozliczenie Bezpieczna wysyłka Wsparcie ekspertów Średnia ocena 12 lat na rynku 5 razy więcej ulg

Zalety rozliczenia PIT
z PITax.pl

Zaleta PITax.pl

korzystne rozliczenie – podpowiadamy jak zapłacić możliwie niski podatek

Zaleta PITax.pl

system zgodny z najnowszymi przepisami podatkowymi

Zaleta PITax.pl

z weryfikatorem poprawności wprowadzonych danych

Zaleta PITax.pl

z oficjalnym Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO)

Sprawdź najwyżej oceniany w Polsce program do rozliczeń PIT

PITax.pl Łatwe Podatki to wygodny, szybki i darmowy sposób na Twoje PITy.

Rozlicz PIT Online

Program ten umożliwia swobodny wybór i przekazanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00 – 12:00
  • ikona emailpomoc@pitax.pl

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 8:00 – 18:00