Spis treści
Z początkiem roku podatkowego ( w Wielkiej Brytanii rozpoczyna się 6 kwietnia ) Inland Revenue HMRC (brytyjski urząd skarbowy) wysyła specjalne listy z informacją o nadanym kodzie podatkowym. List taki otrzymuje się również w przypadku rozpoczynania pracy. Warto go rozszyfrować, gdyż rzutuje on na wysokość odliczeń podatkowych. Dzięki tax code można się dowiedzieć, w jakiej grupie płatników się znajdujemy i jaki podatek przyjdzie nam zapłacić (w rozliczeniu rocznym pit).
Znaczenie liter i cyfr w Tax Code
Tax code to zazwyczaj kombinacja liter i cyfr. Czasami kod składa się tylko z liter, np. BR, D0, D1, NT. Te ostatnie symbole mogą wystąpić w przypadku posiadania dwóch źródeł dochodu (np. dwie prace).
Znaczenie liter w kodach
L – Dla osób, które uprawnione są do kwoty wolnej od podatku. Oznacza Basic Personal Allowance – podstawową kwotę wolną od podatku - obecnie 10000 GBP
P – Dla osób w wieku 65-74 lata uprawnionych do pełnej ulgi podatkowej - obecnie 10.500,00 GBP
Y – Dla osób powyżej 75 lat uprawnionych do pełnej ulgi podatkowej - 10.660,00 GBP
T – występują przyczyny powodujące zmniejszenie ulg podatkowych, wymaga to sprawdzenia w urzędzie
K – jeśli wystąpiły nieopodatkowane przychody (np. z wynajmowania komuś nieruchomości), od których należy odprowadzić podatek. Podczas gdy w innych kodach podatkowych cyfry wskazują kwotę wolną od podatku, w kodzie K liczba pomnożona przez dziesięć wskazuje, ile należy dodać do dochodu podlegającego opodatkowaniu w celu uwzględnienia nadwyżki dochodów nieopodatkowanych w rozliczeniu rocznym.
Dwie litery bez numeru, albo litera "D", po której następuje zero lub jeden – używane są, jeśli występują dwa lub więcej źródeł przychodów, a kwota wolna od podatku odliczana jest od jednego, głównego źródła przychodów:
BR – całość dochodów opodatkowana jest podstawową stawką podatku, obecnie 20%. Dzieje się tak gdy podejmuje się drugą pracę, lub nie przesłano formularza P45 lub P46. Uwaga: ten kod oznacza, że nie jest odliczana kwota wolna od podatku!
D0 – całość dochodów opodatkowana jest stawką podwyższoną - obecnie 40%
D1 - całość dochodów opodatkowana jest najwyższą stawką - obecnie 45%
NT – gdy nie jest pobierany podatek od dochodu
Jeśli pomnoży się liczbę zawartą w kodzie podatkowym przez 10, otrzymuje się informację, ile wynosi kwota wolna od podatku przysługująca w rozliczeniu rocznym pit (kwotę zarobku, od której nie będzie pobrany podatek).
Zmiany Tax Code
Warto jest sprawdzić nadany kod podatkowy, aby nie płacić zbyt wysokiego podatku, co prawda po roku można by odzyskać nadpłatę, ale zawsze lepiej być rozliczonym na bieżąco. Aby uniknąć w przyszłości sytuacji, w których zapłaci się za dużo lub za mało podatku, trzeba pamiętać o poinformowaniu Inland Revenue o zawarciu małżeństwa lub wstąpieniu w związek cywilny, o separacji, podjęciu dodatkowej pracy i podobnych zdarzeniach, które mają wpływ na rozliczenie pit, na to, jakie ulgi można odliczyć? (np. Rozliczenie PIT z Małżonkiem), co można odliczyć od dochodu? itp.
Może się zdarzyć, że kod podatkowy zmienił się, a powody tej zmiany mogą być następujące:
-
rozpoczynając nową pracę, nie przekazaliśmy pracodawcy P45, czyli rozliczenia pit z poprzedniego miejsca zatrudnienia
-
mamy drugą pracę, w której odliczana jest kwota wolna od podatku
-
zaniedbanie pracodawcy, który np. zapomniał wysłać P45 lub P60
-
jeśli jest to nasza pierwsza praca w danym roku podatkowym (od 6 kwietnia), wówczas podejmując pracę należy wypełnić formularz P46, który jest wysyłany przez pracodawcę do Inland Revenue. Na tej podstawie urząd skarbowy przyznaje tax code.