Spis treści
Chcesz sprawdzić jakie ulgi i odliczenia możesz uzyskać za 2024 rok?
Sprawdź teraz!Bezpieczna emerytura
Większość Polaków obawia się, że ich przyszła emerytura zapewniana przez ZUS nie będzie dawała gwarancji dostatniego, godnego życia. Wielu z nas boi się, że ich emerytura nie wystarczy nawet na pokrycie wszystkich niezbędnych opłat. Jak więc najlepiej oszczędzać na emeryturę? Istnieje wiele możliwości. Oprócz ZUS i OFE możemy zatroszczyć się o nasze przyszłe finanse dzięki formom oszczędzania w trzecim filarze, tak zwanym IKE oraz IKZE.
Co to jest IKZE?
IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) to konto, na którym można oszczędzać na emeryturę poprzez dokonywanie odpowiednich wpłat. Limit maksymalnych wpłat na IKZE oraz IKE ustalany jest co roku. Z roku na rok limity te są coraz wyższe. Według ustawy z 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego, wpłaty dokonywane na IKE w roku kalendarzowym nie mogą być wyższe niż trzykrotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok.
Odkładając pieniądze w trzecim filarze możemy zaoszczędzić podwójnie, ponieważ kwoty, które wpłacamy na IKZE, podlegają rocznemu odliczeniu od podatku. Roczny limit wpłat za 2024 r. wynosi:
- dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej - 9388,80 zł
- dla przedsiębiorców PIT - 14 083,20 zł
Wpłat możemy dokonywać w dowolnym momencie i na dowolne kwoty. Wpłacone w danym roku kwoty możemy odliczyć od podatku wypełniając roczne zeznanie podatkowe (np. PIT-37), pomniejszając tym samym płacony podatek. Kwotę wpłaconych składek wpisujemy w formularz PIT/O. Wypłaty (wyciągnięcie środków) z IKZE podlegają opodatkowaniu. Jest to podatek zryczałtowany i wynosi 10%. Środki zgromadzone na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego możemy wypłacić po ukończeniu 65 lat i pod warunkiem dokonywania wpłat na konto co najmniej w 5 latach kalendarzowych. Jeśli zaś zdecydujemy się na wcześniejsze wyciągnięcie środków z konta, możemy to zrobić jedynie jednorazowo, wypłacając całą kwotę, i płacąc przy tym podatek według skali podatkowej.
Czym jest IKE?
IKE to skrót do Indywidualne Konto Emerytalne. Na nim również można gromadzić oszczędności na emeryturę. Z tytułu wpłat na IKE nie przysługuje nam żadna ulga podatkowa, ale zasady wypłacania środków są nieco bardziej elastyczne niż w przypadku IKZE. O wypłatę środków możemy starać się po ukończeniu 60 roku życia lub nabyciu uprawnień emerytalnych i osiągnięciu wieku 55 lat. Musimy przy tym spełnić jeden z dodatkowych warunków:
- dokonywać wpłat na IKE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych,
- dokonać wpłaty ponad połowy całkowitej wartości wpłat nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia wniosku o dokonanie wypłaty.
Gdy z jakiegoś powodu konieczne będzie wypłacenie środków przed osiągnięciem wieku emerytalnego, można zdecydować o wcześniejszym zwrocie środków w całości lub częściowo, płacąc przy tym podatek od wypłaty w wysokości 19%.
Odpowiedz na serię prostych pytań i PITax.pl wyśle Twój PIT do urzędu skarbowego!
PIT w kilka minutPodsumowanie
Oszczędzając na IKZE przysługuje nam coroczna ulga podatkowa, odliczenie od podatku wpłaconych kwot (wykazywane w zeznaniu rocznym), ale wypłacana już nam kwota podlega podatkowi. Wypłaconą kwotę wykazujemy w zeznaniu rocznym. Oszczędzając na IKE nie przysługuje nam coroczna ulga podatkowa, ale wypłacana nam kwota jest zwolniona z podatku. Warunkiem tego przywileju jest wyciągnięcie kwoty z IKE w wieku co najmniej 60 lat oraz dokonywanie wpłat przez co najmniej 5 wcześniejszych lat. Gdy zgromadzone pieniądze na IKE wypłacimy wcześniej, mamy obowiązek zapłacić podatek od zysku w wysokości 19%.