Spis treści
- Komu przysługuje dodatek aktywizacyjny
- Okres pobierania dodatku aktywizacyjnego
- Jak otrzymać dodatek aktywizacyjny?
- Czy dodatek aktywizacyjny podlega rozliczeniu w PIT
Komu przysługuje dodatek aktywizacyjny
Dodatek aktywizacyjny zwany również dodatkiem za znalezienie pracy przysługuje:
- bezrobotnym z prawem do zasiłku, którzy z własnej inicjatywy podejmą zatrudnienie lub inną pracę zarobkową;
- osobom, które w wyniku skierowania przez urząd pracy podejmą zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy i będą otrzymywać wynagrodzenie niższe od minimalnego.
Dodatek aktywizacyjny nie przysługuje natomiast osobom, które:
- podjęły zatrudnienie w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy do wykonywania robót publicznych lub prac interwencyjnych;
- podjęły zatrudnienie u pracodawcy, dla którego wykonywały pracę bezpośrednio przed zarejestrowaniem;
- podjęły zatrudnienie za granicą, u zagranicznego pracodawcy;
- przebywają na urlopie bezpłatnym.
Okres pobierania dodatku aktywizacyjnego
Dodatek aktywizacyjny jest wypłacany pracującym przez Powiatowy Urząd Pracy:
- przez połowę okresu, w jakim danej osobie przysługiwałby zasiłek – w przypadku osób, które samodzielnie znalazły zatrudnienie. Dodatek wynosi maksymalnie 50% zasiłku dla bezrobotnych;
- przez cały okres, w jakim danej osobie przysługiwałby zasiłek – w przypadku osób, które podjęły zatrudnienie na podstawie skierowania przez urząd. Wysokość dodatku aktywizacyjnego dla tej kategorii osób, to różnica między otrzymywanym a minimalnym wynagrodzeniem, nie więcej jednak niż 50% wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Oznacza to, że zasiłek aktywizacyjny w 2025 r. wynosi do 652,10 zł
Jak otrzymać dodatek aktywizacyjny?
Aby otrzymać dodatek aktywizacyjny, należy złożyć w urzędzie pracy wniosek wraz z dokumentem potwierdzającym zatrudnienie lub wykonywanie innej pracy zarobkowej. Ponadto wskazania wymaga wysokość osiąganego przez wnioskodawcę wynagrodzenia. Zaświadczenie to może być wystawione wyłącznie przez pracodawcę nie zaś osobę ubiegającą się o dodatek aktywizacyjny.
Czy dodatek aktywizacyjny podlega rozliczeniu w PIT
Dodatek aktywizacyjny jest opodatkowany. Oznacza to, że jego kwotę należy wykazać w rocznym PIT w wierszu „Inne źródła”.
Dane w zeznaniu rocznym należy uzupełnić na podstawie PIT-11 otrzymanego z urzędu pracy.
W celu uniknięcia dopłat do podatku w rozliczeniu rocznym należy poinformować pracodawcę o otrzymywaniu dodatku aktywizacyjnego – w takiej sytuacji nie będzie on odliczał kwoty zmniejszającej podatek (można odliczyć ją tylko raz).
Z racji tego, że dodatek aktywizacyjny podlega opodatkowaniu, jego kwota jest pomniejszana o kwotę zmniejszającą podatek przez urząd pracy.
Jeśli zarówno pracodawca będzie odliczał tę kwotę (z powodu braku wiedzy, że urząd pracy już ją odlicza), jak i urząd pracy (który odliczyć ją musi ze względu na odpowiednie przepisy) – podatnik będzie musiał zwrócić nienależnie odliczoną kwotę.