Spis treści
- Kim jest bezrobotny?
- Jak rozliczyć się jako bezrobotny?
- Termin składania zeznań podatkowych
- Których przychodów nie zawiera się w rocznym rozliczeniu?
Kim jest bezrobotny?
W ogólnym rozumieniu bezrobotny to osoba zdolna i gotowa do podjęcia pracy, ale niezatrudniona, nieprowadząca działalności gospodarczej i niewykonująca żadnej innej pracy zarobkowej. Zgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy bezrobotny to osoba poszukująca pracy, która:
-
ukończyła 18 lat;
-
nie osiągnęła wieku emerytalnego;
-
nie pobiera emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego;
-
nie uczy się w szkole (z wyjątkiem szkół dla dorosłych lub szkół wyższych w systemie wieczorowym albo zaocznym);
-
jest zameldowana w Polsce lub przebywa legalnie w kraju (jest obywatelem UE, posiada kartę stałego lub czasowego pobytu itd.).
Jak rozliczyć się jako bezrobotny?
Obowiązek rozliczenia PIT mają osoby zarejestrowane w urzędzie pracy, które otrzymują zasiłek dla bezrobotnych. Określone jest to w art. 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą zasiłek dla bezrobotnych stanowi dochód.
Osoby bezrobotne wypełniają PIT-37 w oparciu o PIT-11, który powinny otrzymać od płatnika (w tym przypadku od urzędu skarbowego) do końca lutego. Wysokość zasiłku wykazujemy w PIT-37 w wierszu zatytułowanym „Inne źródła, niewymienione w wierszach od 1 do 4” w części D w polach 66-71:
W przypadku gdy korzystamy z formularza PIT-36, w polu przeznaczonym na koszty uzyskania przychodu wpisujemy 0.
Z zasiłku dla bezrobotnych należy rozliczać się zawsze. Nawet wtedy, gdy jego wysokość nie przekroczyła kwoty wolnej od podatku.
Podczas rozliczenia osobom bezrobotnym przysługują wszystkie ulgi. Mogą też rozliczyć się wspólnie z małżonkiem – jest to korzystniejsze rozwiązanie, niż rozliczanie się osobno.
Termin składania zeznań podatkowych
Zeznanie podatkowe składa się standardowo w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Można jest złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub wypełnić elektronicznie i wysłać przez internet, bez konieczności potwierdzania go kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Których przychodów nie zawiera się w rocznym rozliczeniu?
Dochody, których nie uwzględniamy rozliczając się z fiskusem to:
1) zwrot kosztów:
-
przejazdu do miejsca pracy,
-
przejazdu na badania lekarskie lub psychologiczne
-
przejazdu do miejsca odbywania stażu, szkolenia, przygotowania zawodowego dorosłych, zajęć z zakresu poradnictwa zawodowego lub pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy,
-
przejazdu do miejsca wykonywania prac społecznie użytecznych,
-
zakwaterowania w miejscu pracy lub miejscu odbywania stażu, szkolenia lub przygotowania zawodowego dorosłych;
2) jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu na podjęcie działalności gospodarczej;
3) stypendia stażowe finansowane ze środków europejskich (z programów UE, np. z Europejskiego Funduszu Społecznego).
Powyższe przychody są zwolnione z podatku, dlatego nie trzeba ich wpisywać do rocznego zeznania. Nie mamy obowiązku rozliczania się z urzędem jeśli otrzymujemy tylko jeden z wymienionych wyżej dochodów i nie otrzymujemy zasiłku.