Spis treści
Wraz z rozwojem polskiej gospodarki i polskiego sektora ekonomii oraz finansów, z roku na rok - oprócz minimalnej płacy krajowej, wzrasta również poziom średniej krajowej.
17 kwietnia 2019r., w obwieszczeniu prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, nie mogło zabraknąć informacji o aktualnym poziomie średniego wynagrodzenia krajowego. W obwieszczeniu tym zawarto informację, że średnia krajowa w sektorze wynagrodzeń, aktualnie znajduje się na poziomie 5164,53 złotych brutto.
Średnie wynagrodzenie krajowe – czym właściwie jest?
Średnie wynagrodzenie krajowe to średnia arytmetyczna wszystkich wynagrodzeń uzyskiwanych przez określoną grupę ludności. Mówiąc o średnim wynagrodzeniu krajowym, mamy na myśli kwotę, jaka jest średnią arytmetyczną wszystkich wynagrodzeń uzyskiwanych w każdej z branż. O średniej krajowej można mówić, że jest to przeciętna płaca, jaką uzyskuje przeciętny Polak.
Średnia krajowa niestety nie oddaje prawdziwej wartości, jaką za swoją pracę otrzymuje każdy pracownik, bowiem w obliczaniu tego wynagrodzenia bierze się pod uwagę zarówno najniższe uzyskiwane zarobki, jak i te najwyższe - rzędu kilkunastu, kilkudziesięciu tysięcy złotych i wzwyż. W takim przypadku średnie wynagrodzenie krajowe może kształtować się na bardzo dobrym poziomie, który może odbiegać od rzeczywistego.
Z jednej strony mamy pensje przykładowo setek biznesmenów na poziomach nie niższych niż kilkadziesiąt tysięcy, a z drugiej setki tysięcy wynagrodzeń na poziomie minimalnej krajowej...
Średnia krajowa w latach poprzednich
Średnia krajowa to nie minimalne wynagrodzenie. Niby rzecz jasna, jednak wielu myli te pojęcia. Rozbieżności pomiędzy tymi dwoma wskaźnikami oraz poziom, na jakim kształtowały się te wynagrodzenia w poprzednich latach, znakomicie oddaje poniższy wykres:
Źródło: https://szybkagotowka.pl/Article/content/zmiany-sredniej-pensjii-krajowej-jpg
Wykres dokładnie pokazuje tendencję wzrostową zarówno w przypadku średniego wynagrodzenia krajowego, jak i minimalnej płacy krajowej. Oznacza to, że Polska to kraj rozwijający się.
Jeśli odnieść się do dokładnych wartości, to osoby pracujące w Polsce w 2019 roku zarabiają średnio o około 300 złotych więcej niż w roku poprzednim. Teoretycznie oznacza to większe możliwości, jak:
- większa zdolność kredytowa,
- możliwość oszczędzania większych sum pieniędzy,
- możliwość realizacji dodatkowych celów, etc.
Nie zapominajmy jednak, że wraz ze wzrostem płac - zarówno wynagrodzenia minimalnego jak i średniego wynagrodzenia krajowego, rosną również ceny produktów i usług. Z jednej strony więc powinien cieszyć nas fakt, że z roku na rok przeciętny Polak zarabia więcej. Niestety, jak zostało wyżej powiedzianym, nie we wszystkich przypadkach średnia krajowa oddaje rzeczywisty poziom uzyskiwanych wynagrodzeń.