Spis treści
- Kalkulator walut
- Kiedy należy skorzystać z kalkulatora walut?
- Jakie kursy obsługuje kalkulator walut?
- Jak ustalić przychód wyrażony w walucie obcej?
- Jak ustalić datę powstania przychodu?
- Kiedy dochodzi do uzyskania przychodu w walucie obcej?
- Jak ustalić datę powstania kosztu podatkowego?
Kalkulator walut
Kiedy należy skorzystać z kalkulatora walut?
Z kalkulatora powinni skorzystać w szczególności podatnicy, którzy uzyskali przychód wyrażony w walucie obcej. Wynika to z faktu, że opodatkowaniu PIT podlega dochód rozumiany jako nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania. W sytuacji, gdy doszło do trwałego przysporzenia majątkowego, w wyniku którego powstał dochód wyrażony w innej walucie, należy zadbać o prawidłowe przeliczenie otrzymanych należności na polskie złotówki.
Jakie kursy obsługuje kalkulator walut?
Kalkulator walut pozwala na przeliczenie kursów z następujących walut:
- PLN - złotówka polska,
- THB - bat tajlandzki,
- USD - dolar amerykański,
- AUD - dolar australijski,
- HKD - dolar hongkoński,
- CAD - dolar kanadyjski,
- NZD - dolar nowozelandzki,
- SGD - dolar singapurski,
- EUR - euro,
- CHF - frank szwajcarski,
- GBP - funt brytyjski,
- UAH - hrywna ukraińska,
- CZK - korona czeska,
- DKK - korona duńska,
- NOK - korona norweska,
- SEK - korona szwedzka,
- RON - lej rumuński,
- BGN - lew bułgarski,
- TRY - lira turecka,
- ILS - nowy izraelski szekel,
- PHP - peso filipińskie,
- MXN - peso meksykańskie,
- ZAR - Rand (waluta RPA),
- BRL - Real brazylijski,
- MYR - ringgit malezyjski,
- CNY - Renminbi,
- XDR - specjalne prawa ciągnienia.
Jak ustalić przychód wyrażony w walucie obcej?
Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 11a ustawy o PIT, aby prawidłowo ustalić przychód osiągnięty w walucie obcej, kwotę należności należy przeliczyć na polskie złote stosując średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień osiągnięcia przychodu.
Chcesz sprawdzić jakie ulgi i odliczenia możesz uzyskać za 2024 rok?
Sprawdź teraz!Jak ustalić datę powstania przychodu?
Jak wynika z przywołanego wyżej art. 11a ustawy o PIT kluczowym dla ustalenia prawidłowego kursu walut jest ustalenie daty, w której dochodzi do osiągnięcia przychodu. Moment powstania przychodu różni się w zależności od źródła, z którego pochodzi.
Jak wynika z przywołanego wyżej art. 11a ustawy o PIT kluczowym dla ustalenia prawidłowego kursu walut jest ustalenie daty, w której dochodzi do osiągnięcia przychodu. Moment powstania przychodu różni się w zależności od źródła, z którego pochodzi.
Inaczej będzie kształtowała się sytuacja podatników prowadzących działalność gospodarczą. Wówczas jako chwilę powstania przychodu należy obrać moment, w którym doszło do wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, jednak nie później niż dzień:
- wystawienia faktury lub
- uregulowania należności.
Kiedy dochodzi do uzyskania przychodu w walucie obcej?
Do uzyskania dochodu w walucie obcej dochodzi w sytuacji, w której płatność za dane świadczenie została określona w walucie innej niż polski złoty. Jeśli zatem należność jest wypłacana w PLN, a waluta obca stanowi wyłącznie miernik wartości, nie należy stosować metody przeliczenia określonej w art. 11a ustawy o PIT.
Przykład:
Podatnik ma działalność gospodarczą specjalizującą się w zakresie prowadzenia szkoleń prawnych dla przedsiębiorstw. Wartość usług świadczonych przez podatnika wynosi ok. 200 euro za godzinę, jednak odpłatność odbywa się w polskich złotych. Mimo ustalenia ceny w walucie obcej, nie należy stosować przeliczenia z art. 11a ustawy o PIT, gdyż uzyskane przez podatnika wynagrodzenie zostało uzyskane w PLN.
Jak ustalić datę powstania kosztu podatkowego?
Z kolei o momencie poniesienia kosztu w PIT stanowi art. 11a ust. 2 ustawy o PIT, zgodnie z którym:
Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.
W tym miejscu należy udzielić odpowiedzi na pytanie, jaką datę należy uznać za dzień poniesienia kosztu. Celem wskazania momentu poniesienia kosztu podatkowego w PIT ustalenia wymaga, kiedy dany wydatek podatnika (koszt uzyskania przychodu) podlegał ujęciu w prowadzonych przez niego księgach rachunkowych. Datę poniesienia kosztu ustala się w oparciu o dzień jego zaksięgowania w oparciu o dokumenty źródłowe, jakie mogą stanowić faktura lub rachunek. W sytuacji, w której podatnik nie dysponuje odpowiednią dokumentacją dot. danej transakcji, moment poniesienia kosztu ustala się na podstawie daty wskazanej przez inne dowody świadczące o poniesieniu wydatku przez podatnika.
Odpowiedz na serię prostych pytań i PITax.pl wyśle Twój PIT do urzędu skarbowego!
PIT w kilka minutPrzykład:
Podatnik otrzymał FV w dniu 24 kwietnia 2024 r. Zgodnie z informacjami widniejącymi na fakturze, dokument został wystawiony 18 kwietnia 2024 r. Niezależnie od daty wydania FV do jej zaksięgowania doszło 24 kwietnia 2024 r., co oznacza, że należy zastosować kurs z dnia wcześniejszego - 23 kwietnia 2024 r.
Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku podatników ujmujących koszt w ramach Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR) - wówczas momentem poniesienia kosztu jest chwila wydania FV, rachunku lub innego dokumentu, na podstawie którego doszło do zaksięgowania wydatku.
Przykład:
Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i korzysta z KPiR. Chcąc ustalić datę kosztu podatkowego w oparciu o fakturę otrzymaną w dniu 9 maja, a wystawioną 5 maja, powinien zastosować kurs waluty z 4 maja.