Spis treści
- Do kiedy pracodawca musi dostarczyć PIT za 2024 rok?
- Złożenie deklaracji PIT-11 po terminie – konsekwencje dla pracodawcy
- Do kiedy PIT? Terminy składania PIT-ów
- Do kiedy PIT 2024/2025? Termin rozliczenia PIT-37
- Deklaracja podatkowa PIT-36 – do kiedy?
- Rozliczenie PIT-36L
- Do kiedy PIT-28?
- Termin rozliczenia PIT-38
- Do kiedy składać PIT-39?
- Rozliczenie PIT po terminie – jak postępować?
Do kiedy pracodawca musi dostarczyć PIT za 2024 rok?
Pracodawca jest płatnikiem podatku dochodowego, czyli oblicza i odprowadza na konto właściwego organu podatkowego należny od wynagrodzenia podatnika (pracownika) podatek. Z tego obowiązku płynie inny – pracodawca musi przekazać pracownikowi PIT-11. Jest to deklaracja, w której znajduje się informacja o dochodach uzyskanych przez pracownika i zaliczkach na poczet podatku dochodowego przekazanych do urzędu skarbowego. Do kiedy powinniśmy otrzymać PIT od pracodawcy? Rozróżnić należy dwie sytuacje:
- pracodawca dostarcza PIT-11 pracownikowi do końca lutego każdego roku,
- pracodawca dostarcza PIT-11 do urzędu skarbowego – musi to zrobić drogą elektroniczną do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym.
Jeżeli ostatni dzień terminu przypada w sobotę lub w dzień ustawowo wolny od pracy, to za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień roboczy.
Złożenie deklaracji PIT-11 po terminie – konsekwencje dla pracodawcy
PIT od pracodawcy jest niezbędny do wypełnienia deklaracji podatkowej. Z różnych powodów pracodawca może złożyć deklarację PIT-11 do urzędu skarbowego lub dostarczyć ją pracownikowi po terminie. Takie działanie traktowane jest jako wykroczenie skarbowe zagrożone grzywną. Wysokość grzywny wynosi do 180 stawek dziennych, a wysokość jednej stawki ustala sąd.
Chcesz sprawdzić jakie ulgi i odliczenia możesz uzyskać za 2024 rok?
Sprawdź teraz!Jak przedsiębiorca, który zorientował się, że nie wysłał PIT-11 w terminie, może uchronić się przed konsekwencjami finansowymi? Do wysyłanej do urzędu skarbowego po terminie deklaracji PIT-11 należy dołączyć czynny żal.
Do kiedy PIT? Terminy składania PIT-ów
Podatników obowiązują terminy składania deklaracji podatkowych. Są one różne dla poszczególnych deklaracji. Z tego względu podatnik musi w pierwszej kolejności ustalić, jaki druk będzie dla niego właściwy, a następnie sprawdzić, do kiedy PIT-37 czy PIT-36 musi trafić do urzędu skarbowego.
Terminy składania zeznań podatkowych wynikają z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Do kiedy PIT 2024/2025? Termin rozliczenia PIT-37
Deklaracja PIT-37 jest właściwa m.in. dla pracowników, zleceniobiorców, osób pobierających świadczenie przedemerytalne, emerytalne lub rentowe czy osób otrzymujących stypendia. Inaczej mówiąc, PIT-37 składają osoby rozliczające się z fiskusem poprzez płatników, np. pracodawcę czy ZUS. Podatnicy mają obowiązek składać PIT-37 w okresie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, za który deklaracja jest składana.
Do kiedy złożyć PIT-37 za 2024 r.? Należy to zrobić najpóźniej do 30 kwietnia 2025 roku.
Deklaracja podatkowa PIT-36 – do kiedy?
Formularz PIT-36 składają podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej oraz osoby, które uzyskały przychód z działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanej na tych samych zasadach. Ten PIT mają obowiązek wypełnić też osoby uzyskujące przychody z najmu lub dzierżawy opodatkowane na zasadach ogólnych. Deklarację PIT-36 należy złożyć do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, za który deklaracja jest składana. Wyjątek stanowi sytuacja, w której ostatni dzień kwietnia na dzień wolny od pracy. Wtedy czas na rozliczenie zeznania rocznego przypada na następny dzień roboczy po tym terminie.
Do kiedy złożyć PIT-36 za 2024 r.? Należy to zrobić najpóźniej do 30 kwietnia 2025 roku.
Rozliczenie PIT-36L
Osoby uzyskujące przychód z prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym składają PIT-36L. Deklaracja jest też właściwa dla osób uzyskujących przychody z działów produkcji rolnej opodatkowane podatkiem liniowym. Zeznanie roczne PIT-36L należy złożyć w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, za który deklaracja jest składana. Wyjątek stanowi sytuacja, w której ostatni dzień kwietnia na dzień wolny od pracy. Wtedy czas na rozliczenie zeznania rocznego przypada na następny dzień roboczy po tym terminie.
Do kiedy złożyć PIT-36L za 2024 rok? Należy to zrobić najpóźniej do 30 kwietnia 2025 roku.
Do kiedy PIT-28?
Do złożenia deklaracji PIT-28 zobowiązani są podatnicy, którzy dokonują rozliczeń w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Z tej uproszczonej formy opodatkowania skorzystać mogą niektóre osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą oraz osoby osiągające przychody z tytułu najmu czy dzierżawy. Podatek wynikający z deklaracji PIT-28 należy zapłacić najpóźniej do dnia rozliczenia podatku, mianowicie do 30 kwietnia r. Z taką sytuacją będziemy mieli również do czynienia, gdy płatność podatku ryczałtowego dotyczy ostatniego okresu rozliczeniowego: grudnia (w przypadku rozliczenia miesięcznego), IV kwartału (w przypadku rozliczenia kwartalnego). Wyjątek stanowi sytuacja, w której ostatni dzień kwietnia jest dniem wolnym od pracy. Wtedy czas na rozliczenie zeznania rocznego przypada na następny dzień roboczy po tym terminie.
PIT-28 za 2024 rok musimy złożyć do 30 kwietnia 2025 roku.
Termin rozliczenia PIT-38
Do wypełnienia formularza PIT-38 zobowiązani są podatnicy, którzy osiągnęli dochody z niektórych kapitałów pieniężnych. Deklarację PIT-38 składają podatnicy, którzy zbyli odpłatnie m.in. papiery wartościowe i udziały w spółkach. PIT-38 należy złożyć w okresie od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, za który deklaracja jest składana. Wyjątek stanowi sytuacja, w której ostatni dzień kwietnia na dzień wolny od pracy. Wtedy czas na rozliczenie zeznania rocznego przypada na następny dzień roboczy po tym terminie.
Do kiedy PIT-38 za 2024 rok? Należy to zrobić najpóźniej do 30 kwietnia 2025 roku.
Do kiedy składać PIT-39?
Podatnicy, którzy zbyli nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub prawo wieczystego użytkowania gruntów przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie praw lub wybudowanie nieruchomości, wypełniają formularz PIT-39. Deklarację PIT-39 należy złożyć w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, za który deklaracja jest składana. Wyjątek stanowi sytuacja, w której ostatni dzień kwietnia na dzień wolny od pracy. Wtedy czas na rozliczenie zeznania rocznego przypada na następny dzień roboczy po tym terminie.
Do kiedy PIT-39 za 2024 rok? Należy to zrobić najpóźniej do 30 kwietnia 2025 roku.
Odpowiedz na serię prostych pytań i PITax.pl wyśle Twój PIT do urzędu skarbowego!
PIT w kilka minutRozliczenie PIT po terminie – jak postępować?
Odpowiedź na pytanie, do kiedy rozliczyć PIT, zależy od rodzaju deklaracji. Każdemu podatnikowi może jednak zdarzyć się zapomnieć złożyć deklarację w terminie. Jak wówczas postępować? Ponieważ z punktu widzenia systemu podatkowego rozliczenie PIT po terminie jest sytuacją niepożądaną, kwestia ta została uregulowana w Kodeksie karnym skarbowym.
Podatnicy, którzy nie złożą deklaracji PIT w terminie, muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną skarbową. Wysokość kary zależy od wysokości podatku – jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie:
- nie przekracza 5-krotności wysokości minimalnego wynagrodzenia, to kara za rozliczenie PIT po terminie wynosi od 1/10 do 20-krotności minimalnego wynagrodzenia,
- jest wyższa niż 5-krotność wysokości minimalnego wynagrodzenia, to kara za rozliczenie PIT po terminie ustalana jest w postaci stawek dziennych – od 10 do 720 stawek, a stawka dzienna wynosi od 1/30 do 400-krotności minimalnego wynagrodzenia.
Podatnik, który złożył rozliczenie PIT po terminie, ma szansę na uniknięcie kary – wystarczy, że niezwłocznie po odkryciu przeoczenia złoży on deklarację i skorzysta z instytucji czynnego żalu.
Podsumowanie informacji dotyczących tego, do kiedy PIT za 2024 r. i jaką deklarację wybrać, przedstawia poniższa tabela.
Rodzaj deklaracji PIT | Źródło dochodu | Termin złożenia zeznania podatkowego za 2024 |
PIT-37 | Praca, umowa zlecenie, umowa o dzieło, emerytura lub renta | Do 30 kwietnia 2025 r. |
PIT-36 | Działalność gospodarcza opodatkowana na zasadach ogólnych | Do 30 kwietnia 2025 r. |
PIT-36L | Działalność gospodarcza opodatkowana podatkiem liniowym | Do 30 kwietnia 2025 r. |
PIT-28 | Działalność gospodarcza opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych | Do 30 kwietnia 2025 r. |
PIT-38 | Zbycie kapitałów pieniężnych np. papierów wartościowych i udziałów w spółkach | Do 30 kwietnia 2025 r.
|
PIT-39 | Zbycie m.in. nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego | Do 30 kwietnia 2025 r. |