Spis treści
Kto skorzysta z ulgi rehabilitacyjnej?
Ulga rehabilitacyjna polega na odliczeniu od uzyskanego dochodu kwoty wydatkowanej na cele rehabilitacyjne lub związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.
Z ulgi może skorzystać osoba niepełnosprawna, posiadająca: orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym; decyzję o rencie z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową lub socjalną; orzeczenie o niepełnosprawności - dotyczy młodzieży do 16 roku życia - lub orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do 31 sierpnia 1997 r.
Należy pamiętać również o tym, że prawo do ulgi posiada podatnik, który ma na utrzymaniu osoby z niepełnosprawnością, takie jak: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowie.
Należy również wspomnieć o tym, że od 2022 r. ulga rehabilitacyjna została poszerzona o nowe pozycje.
Z preferencji skorzystają osoby, których roczny dochód przekroczy kwotę 30 tys. zł. Przy dochodach poniżej tej kwoty, odliczenie ulgi będzie mieć wpływu na wysokość podatku dochodowego.
Ulga rehabilitacyjna a właściciel samochodu
Do ulgi rehabilitacyjnej niepełnosprawni mogą uwzględniać wydatki na używanie samochodu, nawet gdy podatnik nie jest wymieniony w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel pojazdu, ale jest jego współwłaścicielem.
Zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 14 ustawy o PIT odliczane mogą być wydatki na używanie samochodu osobowego stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, np. małżonka, dzieci, rodziców czy rodzeństwo.
Należy jednak zaznaczyć, że odliczenie to jest limitowane i nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty 2280 zł.
Zostało to potwierdzone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 17 marca 2022 r. nr 0113-KDIPT2-2.4011.1236.2021.2.SR, w której wyjaśnił, że regulacje podatkowe dotyczące ulgi rehabilitacyjnej nie pozbawiają podatnika prawa do jej skorzystania, gdy w dowodzie rejestracyjnym samochodu jest wymieniony tylko, np. współmałżonek osoby niepełnosprawnej, z którym podatnik pozostaje we wspólności majątkowej małżeńskiej, a samochód stanowi wspólny składnik majątku małżonków
Ponadto w tym zakresie ulga obejmuje wydatki związane z ułatwieniem czynności życiowych, np. na przejazdy do lekarza, do pracy czy na zakupy, ale i również odliczeniu podlegają też wydatki dotyczące utrzymania samochodu takie jak: przegląd techniczny, naprawa czy zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC.