Jesteś tutaj: Strona główna Podatki Poradnik rozliczenia Spóźniony PIT - co zrobić jak nie złożyłem zeznania na czas?

Spóźniony PIT - co zrobić jak nie złożyłem zeznania na czas?

▪ 6 października 2014 r. ▪ Zaktualizowano: 10 września 2024 r. ▪ Autor: Dorota Łesak

Złożenie poprawnego PIT po terminie i czynny żal uchronią podatnika przed karą. Sprawdź co zrobić w przypadku opóźnień w wysłaniu PIT.

Spóźniony PIT - co zrobić jak nie złożyłem zeznania na czas?
Rozliczenie PIT za []rok-rozliczeniowy] r.

Spis treści

  1. Nie złożyłem zeznania na czas. Co mam zrobić?
  2. Złożyłem czynny żal - co dalej?
  3. Nie zawsze czynny żal jest skuteczny

Nie złożyłem zeznania na czas. Co mam zrobić?

Z różnych przyczyn może zdarzyć się podatnikowi spóźnienie z rocznym rozliczeniem pit. Nie wszyscy pamiętają, do kiedy składamy PITy 2024/2025? Rozliczenie pit złożone po terminie jest ważne, urząd skarbowy nie ma prawa odmówić jego przyjęcia. Jednakże za spóźnienie grożą podatnikowi konsekwencje karne skarbowe. Może to być kara grzywny za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe.

Chcesz sprawdzić jakie ulgi i odliczenia możesz uzyskać za 2024 rok?

Sprawdź teraz!

O wykroczeniu mówimy wtedy, gdy kwota podatku do zapłacenia nie przekroczy pięciokrotności najniższego wynagrodzenia za pracę. Kara będzie wymierzona przez sam urząd skarbowy. Kiedy jednak niezapłacona suma przekroczy tą kwotę, zostanie to potraktowane jako przestępstwo karno skarbowe, a karę grzywny wyznaczy już sąd.

Co może uchronić podatnika przed karą? Nie czekaj na wezwanie urzędu skarbowego do złożenia wyjaśnień, lecz jak najszybciej rozlicz pit (rozlicz pit online - będzie jeszcze szybciej). Program do Rozliczenia PIT 2024/2025 – Jaki wybrać? Mamy do wyboru wiele programów, np. Rozliczenie Roczne Rzeczpospolitej 2024/2025, Program PIT Gazety Prawnej 2024/2025 i inne. Samo rozliczenie pit i zapłata podatku wraz z należnymi odsetkami za zwłokę nie zwalnia sprawcy od odpowiedzialności (jak ma to miejsce w przypadku złożenia skutecznej korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem jej przyczyn). W tym przypadku konieczne jest wyrażenie czynnego żalu, czyli powiadomienie urzędu o popełnieniu czynu zabronionego.

Złożenie czynnego żalu sprawia, że podatnik nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe.

Złożyłem czynny żal - co dalej?

Czynny żal można złożyć na piśmie i przesłać do urzędu skarbowego listem poleconym lub złożyć osobiście w okienku u urzędnika na sali obsługi. Dopuszcza się także wyrażenie żalu ustnie do protokołu. Niezależnie od sposobu, w jaki podatnik składa czynny żal, musi podać tzw. ”istotne okoliczności czynu zabronionego”, czyli opisać dokładnie, na czym polega przewinienie i ujawnić wszystkie powody i okoliczności, które spowodowały niedotrzymanie terminu podatkowego.

Nie można też zapomnieć, że sam czynny żal nie wystarczy, trzeba naprawić skutki: złożyć poprawne zeznanie i uregulować niezapłacone podatki z odsetkami za zwłokę.

Odpowiedz na serię prostych pytań i PITax.pl wyśle Twój PIT do urzędu skarbowego!

PIT w kilka minut

Nie zawsze czynny żal jest skuteczny

Wyrażenie czynnego żalu nie uchroni podatnika przed przed karą, jeśli nie będzie złożony w odpowiednim czasie, tzn.

zanim organ ścigania posiądzie wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego przez podatnika,

przed rozpoczęciem przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego.

Często zadawane pytania

Co grozi za niezłożenie deklaracji podatkowej?

Gdy podatnik nie złożył deklaracji podatkowej oraz nie rozliczył się z zaległości podatkowej musi liczyć się z konsekwencjami karnymi skarbowymi pod postacią grzywny oraz odsetkami podatkowymi.

Jaki jest termin przedawnienia zobowiązania podatkowego?

Co do zasady, zobowiązanie podatkowe ulega przedawnieniu po okresie pięciu lat licząc od końca roku, w którym powinna nastąpić płatność podatku.

Co grozi za niezapłacenie podatku?

W zależności od wysokości naszej zaległości podatkowej będzie ona kwalifikowana jako wykroczenie skarbowe (do pięciokrotności wartości minimalnego wynagrodzenia za pracę) bądź przestępstwo skarbowe.

Spec. ds. Rachunkowości i Finansów

Dorota Łesak

Absolwentka administracji publicznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Uzyskała dwa tytuły zawodowe: administratywisty oraz technika ekonomisty, co przekłada się na doskonałe kwalifikacje w zakresie rozliczeń podatkowych. Specjalizuje się w rozliczeniach PIT. (...)

Darmowe rozliczenie Bezpieczna wysyłka Wsparcie ekspertów Średnia ocena 12 lat na rynku 5 razy więcej ulg

Zalety rozliczenia PIT
z PITax.pl

Zaleta PITax.pl

korzystne rozliczenie – podpowiadamy jak zapłacić możliwie niski podatek

Zaleta PITax.pl

system zgodny z najnowszymi przepisami podatkowymi

Zaleta PITax.pl

z weryfikatorem poprawności wprowadzonych danych

Zaleta PITax.pl

z oficjalnym Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO)

Sprawdź najwyżej oceniany w Polsce program do rozliczeń PIT

PITax.pl Łatwe Podatki to wygodny, szybki i darmowy sposób na Twoje PITy.

Rozlicz PIT Online

Program ten umożliwia swobodny wybór i przekazanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00 – 16:00
  • ikona emailpomoc@pitax.pl

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 8:00 – 18:00