Spis treści
- W jakim terminie PIT za 2024 rok?
- Sposoby składania zeznań podatkowych
- Kto może złożyć PIT przez internet?
- Skąd mam wiedzieć, że mój PIT dotarł do urzędu skarbowego?
- Niezależnie od formy opodatkowania, PIT należy złożyć w terminie do 30 kwietnia 2025 r.
- Sposób złożenia deklaracji podatkowej determinuje szybkość zwrotu podatku.
- Najkorzystniejszym z punktu widzenia podatnika jest rozliczenie PIT online.
W jakim terminie PIT za 2024 rok?
Na złożenie deklaracji podatkowej mamy czas do 30 kwietnia 2025 r. Nie warto jednak odkładać tego obowiązku na ostatnią chwilę, tym bardziej że możemy wysłać PIT wraz z załącznikami bez wychodzenia z domu.
Sposoby składania zeznań podatkowych
Podatnicy mogą rozliczyć się z urzędem skarbowym na trzy sposoby.
Pierwszą metodą jest skorzystanie z drogi tradycyjnej (w tzw. formie listownej) polegającej na złożeniu w urzędzie skarbowym papierowego formularza PIT bądź poprzez nadanie rozliczenia podatkowego pocztowo. Jest to rozwiązanie, od którego obecnie całkowicie się odchodzi z uwagi na trudności organizacyjne (natężony ruch w placówkach pocztowych lub urzędach skarbowych w trakcie trwania rozliczeń podatkowych). Jeśli chcemy złożyć deklarację podatkową papierowo, ale bez konieczności odwiedzania urzędu skarbowego, powinniśmy nadać formularz wraz z załącznikami listem poleconym.
Jeśli skorzystamy z tradycyjnej formy rozliczenia w ostatnim dniu terminu, powinniśmy wybrać nadanie przesyłki w formie listu poleconego za pośrednictwem operatora pocztowego jakim jest Poczta Polska S.A. Tylko w ten sposób, będziemy mieć pewność, że został zachowany termin złożenia deklaracji PIT.
Drugą (obecnie najbardziej korzystną metodą) jest wysyłka zeznania rocznego drogą elektroniczną (w formule online). Wystarczy, że ściągniemy na dysk komputera program do rozliczania PIT lub założymy bezpłatne konto w dedykowanym do tego celu serwisie i będziemy mogli szybko i wygodnie złożyć deklarację roczną. Nie ma przy tym znaczenia, czy skorzystamy z urzędowej aplikacji do rozliczeń czy komercyjnego oprogramowania przeznaczonego do rozliczeń podatkowych.
Trzecim rozwiązaniem jest skorzystanie ze wstępnie przygotowanego zeznania podatkowego (przez Krajową Administrację Skarbową w oparciu o dokumenty pochodzące od płatnika np. PIT-11). Usługa dostępna jest od 2019 r. i zwalnia podatników z obowiązku składania deklaracji.
Kto może złożyć PIT przez internet?
W związku z tym, że papierowy PIT przechodzi do historii, elektroniczną deklarację mogą złożyć wszyscy podatnicy (osoby fizyczne, przedsiębiorcy, osoby uzyskujące dochody za granicą itd.). Do wysłania PIT-u online nie potrzebujemy podpisu kwalifikowanego. Tożsamość podatnika zostaje potwierdzona poprzez podanie kwoty przychodu z ubiegłorocznej deklaracji.
Skąd mam wiedzieć, że mój PIT dotarł do urzędu skarbowego?
Elektroniczny PIT to rozwiązanie szybkie, wygodne, które daje podatnikowi pewność, że rozliczył się z fiskusem w odpowiednim terminie. Po złożeniu deklaracji formularz zyskuje unikalny numer referencyjny. Za jego pomocą sprawdzimy, na jakim etapie weryfikacji jest nasze zeznanie.
Jeśli wszystkie dane zostały wprowadzone poprawnie, możemy pobrać UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru). Dokument stanowi potwierdzenie złożenia PIT, dlatego należy go przechowywać do czasu przedawnienia.
UPO jest niezbędne zawsze wtedy, gdy dojdzie do nieporozumień lub problemów z fiskusem. Dokument stanowi więc nasze zabezpieczenie, a ponieważ otrzymujemy go w formie elektronicznej, mamy do niego dostęp w każdej chwili.