Spis treści
- Czy musze rozliczyć swoje dochody zagraniczne w Polsce?
- Czym jest rezydencja podatkowa?
- Kiedy podatnik posiada ograniczony obowiązek podatkowy?
- Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
Czy musze rozliczyć swoje dochody zagraniczne w Polsce?
Obowiązek rozliczenia dochodów w Polsce spoczywa na osobach, które w roku podatkowym posiadały polską rezydencję podatkową. Zasada rezydencji podatkowej została wyrażona w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kraj rezydencji podatnika to ten, w którym znajduje się centrum interesów życiowych podatnika. Ustawa podatkowa nie precyzuje pojęcia centrum interesów życiowych. W orzecznictwie najczęściej brane jest pod uwagę miejsce przebywania najbliższej rodziny podatnika, znajomych, miejsce położenia majątku, zatrudnienia, działalności politycznej, kulturalnej i wszelkiej innej, miejsce działalności gospodarczej i miejsce, z którego osoba zarządza swoim majątkiem. Drugim kryterium decydującym o rezydencji podatkowej jest liczba dni spędzonych w Polsce w roku podatkowym - suma 183 dni. Wystarczy spełnienie jednego z tych kryteriów, aby zostać uznanym za rezydenta polskiego.
Chcesz sprawdzić jakie ulgi i odliczenia możesz uzyskać za 2023 rok?
Sprawdź teraz!Czym jest rezydencja podatkowa?
Rezydencja podatkowa oznacza nieograniczony obowiązek podatkowy, który obejmuje całość dochodów (przychodów) osiągniętych przez podatnika, bez względu na to gdzie (w jakim kraju) zostały one uzyskane.
Ograniczony obowiązek podatkowy występuje w kraju, w którym osiągnięto dany dochód i dotyczy wyłącznie państwa zagranicznego.
Kiedy podatnik posiada ograniczony obowiązek podatkowy?
O tym, czy dana osoba rozliczy w Polsce wszystkie swoje dochody, czy wyłącznie dochód tu uzyskany, decyduje to, czy spełnia lub nie kryteria rezydencji.
Z przepisów ustawy o PIT wynika, że jeśli:
- dana osoba fizyczna nie posiada w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodka interesów życiowych) i
- przebywa na terytorium Polski nie więcej niż 183 dni w roku podatkowym (rozumianym jako rok kalendarzowy),
wówczas nie jest rezydentem i zapłaci podatek wyłącznie od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nie będzie natomiast zobowiązana do zapłacenia w Polsce podatku od dochodów zagranicznych.
Podsumowując osoba uzyskująca dochody za granicą, jeżeli jest polskim rezydentem podatkowym, powinna złożyć deklarację PIT-36 wraz z załącznikiem PIT-ZG w Polsce i rozliczyć na niej wszystkie swoje dochody, w tym uzyskane w innym państwie.
Natomiast osoba nie posiadająca w Polsce swego ośrodka interesów osobistych ani gospodarczych i nie przebywająca w kraju więcej niż 183 dni w roku podatkowym, nie jest uznawana za polskiego rezydenta podatkowego i na terytorium Polski nie ciąży na niej żaden obowiązek podatkowy z tytułu dochodów uzyskanych w innych krajach.
Czy w takim przypadku trzeba rozliczać PIT? Jeżeli nierezydent uzyskuje w Polsce przychody, to musi złożyć on deklarację z tytułu przychodów uzyskiwanych na terytorium kraju (chyba że podatek w jego przypadku pobierany jest ryczałtowo przez płatnika).
Odpowiedz na serię prostych pytań i PITax.pl wyśle Twój PIT do urzędu skarbowego!
PIT w kilka minutUmowy o unikaniu podwójnego opodatkowania
Aby uniknąć konfliktu dwukrotnych roszczeń do tych samych dochodów i konfliktu między fiskusami różnych krajów, podpisywane są przez kraje (przeważnie dwustronne, rzadko wielostronne) umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Możemy mieć podwójną rezydencję podatkową, jednak opodatkowani od wszystkich swoich dochodów możemy być tylko w jednym kraju.