Spis treści
- Odliczenie ze względu na zatrudnianie innowacyjnych pracowników
- Innowacyjni pracownicy dający prawo do skorzystania z ulgi
Odliczenie ze względu na zatrudnianie innowacyjnych pracowników
Na wstępie przypomnijmy, że ulga na działalność badawczo-rozwojową (B+R) polega na odliczeniu przez przedsiębiorców w rocznym zeznaniu od podstawy opodatkowania określonych kosztów kwalifikowanych. Chodzi o wydatki związane z pracami badawczymi oraz rozwojowymi, których konkretny katalog zawarty jest w ustawie PIT w art. 26e.
Warto dodać, że jest to odliczenie od podstawy opodatkowania, w związku z czym kwota odliczenia nie może być wyższa niż sama podstawa opodatkowania. Ponadto nie jest możliwe skorzystanie z odliczenia w roku podatkowym, w którym podatnik poniósł stratę – w takich okolicznościach podatnik dokonuje odliczenia w kolejnych latach podatkowych (maksymalnie 6 lat) następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał z prawa do odliczenia.
Natomiast nowe przepisy zakładają możliwość odliczenia przez podatnika (będącego płatnikiem) od zaliczek na podatek potrącanych z dochodów (przychodów) osób fizycznych przez niego zatrudnianych, których podatnik nie odliczył, ponieważ poniósł stratę albo wysokość jego dochodu była niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń.
Jak zatem widać odliczenie to dotyczy tych przedsiębiorców, którzy występują w roli płatnika, co wiąże się z koniecznością potrącania miesięcznych zaliczek na podatek od wypłacanego wynagrodzenia.
Drugim ważnym elementem nowej ulgi jest to, że przysługuje ona tylko w sytuacji, gdy podatnik (pracodawca) poniósł w danym roku stratę albo podstawa opodatkowania była niższa niż kwota odliczenia z tytułu ulgi B+R.
Zastosowanie ulgi na wsparcie innowacyjnych pracowników następuje na etapie wpłacania do urzędu skarbowego zaliczek na podatek pobranych od pracowników. Przedsiębiorca może zmniejszyć kwotę przekazywanych zaliczek o:
- iloczyn stawki 17% oraz nieodliczonego odliczenia w ramach ulgi B+R – w przypadku podatnika opodatkowanego według skali podatkowej;
- 19% nieodliczonego odliczenia w ramach ulgi B+R – w przypadku podatnika opodatkowanego podatkiem liniowym.
Przykładowo, jeżeli podatnikowi opodatkowanemu na zasadach ogólnych przysługuje ulga B+R do odliczenia w zeznaniu rocznym w kwocie 5 000 zł, jednakże poniósł on stratę i nie może tej ulgi odliczyć w zeznaniu rocznym, to z tytułu zatrudniania innowacyjnych pracowników może pobrane i wpłacone zaliczki pomniejszyć o kwotę 850 zł (17% x 5000 zł).
Możliwość odliczenia przysługuje począwszy od następnego miesiąca po miesiącu, w którym podatnik złożył swoje zeznanie, w którym rozliczył dochody z działalności gospodarczej. Podatnik ma prawo stosować to odliczenie do końca roku podatkowego.
Jeżeli podatnik składa zeznanie roczne PIT-36 lub PIT-36L w dniu 30 kwietnia to z powyższej ulgi ma prawo skorzystać w stosunku do zaliczek na podatek pobranych i wpłacanych za miesiące od maja do grudnia tego roku podatkowego.
Omawiana ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników skierowana jest do wszystkich przedsiębiorców prowadzących działalność badawczo-rozwojową i zatrudniających osoby fizyczne spełniające warunki przewidziane w przepisach.
Ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników polega na pomniejszeniu zaliczek wpłacanych przez płatnika (będącego pracodawcą) o konkretną kwotę odliczenia. Przysługuje ona w danym roku podatkowym począwszy od następnego miesiąca po dacie złożenia rocznego zeznania podatkowego. |
Innowacyjni pracownicy dający prawo do skorzystania z ulgi
Elementarnym warunkiem skorzystania z ulgi jest zatrudnianie pracowników. Ustawa określa, że takie zatrudnienie musi odbywać się na podstawie:
- stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, a także wypłacanego przez pracodawcę zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego;
- wykonywania usług w oparciu o umowy cywilnoprawne, tj. umowy zlecenia lub umowy o dzieło;
- praw autorskich.
Oprócz odpowiedniej podstawy zatrudnienia ważny jest również zakres obowiązków. Już z samej nazwy wynika bowiem, że ulga dotyczy innowacyjnych pracowników.
Przepisy precyzują, że chodzi w tym przypadku o pracowników, którzy są:
- bezpośrednio zaangażowani w działalność badawczo-rozwojową prowadzoną przez podatnika;
- których czas pracy:
- przeznaczony na działalność B+R w stosunku do ogólnego czasu pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50%
- przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności B+R na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi wynosi co najmniej 50%.
Jak zatem widać z przywołanych przepisów ważne jest, aby ponad połowa czasu pracy danego pracownika była ukierunkowana na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej. Tylko w takim przypadku pracodawcy przysługuje omawiana ulga.
Na zakończenie wskażmy, że w sytuacji utraty prawa do odliczenia ulgi B+R podatnik będzie miał obowiązek dokonania zwrotu w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym utracił to prawo i doliczyć kwoty poprzednio odliczone.
Ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników obejmuje swoim zakresem pracowników osiągających wynagrodzenie z konkretnego źródła przychodów, którzy poświęcają określony czas swojej pracy na działalność B+R. |
Podsumowując powyższe, wprowadzona na mocy Polskiego Ładu ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników ma za zadanie wspomóc tych podatników prowadzących działalność gospodarczą, którzy nie mogą w danym roku skorzystać z odliczenia w zeznaniu rocznym w ramach ulgi B+R, ponieważ ponieśli stratę podatkową lub uzyskali dochód niższy niż kwota odliczenia. Wysokość ulgi wynika z przemnożenia nieodliczonej kwoty ulgi B+R przez odpowiednią dla przedsiębiorcy stawkę podatku.