Jesteś tutaj: Strona główna Podatki Poradnik rozliczenia PIT-28a, PIT28b - załączniki do PIT-28

PIT-28a, PIT28b - załączniki do PIT-28

▪ 19 listopada 2019 r. ▪ Zaktualizowano: 12 grudnia 2023 r. ▪ Autor: Dorota Łesak

 Zeznania podatkowe składa się co roku, zazwyczaj między jednym a drugim czas leci szybko. Zanim się obejrzysz, już czas wypełniać nowe. Z roku na rok jest to łatwiejsze, z uwagi na rozliczanie przez Internet. Niezależnie od formy rozliczenia trzeba wiedzieć, jakiego formularza użyć.

PIT-28a, PIT28b - załączniki do PIT-28

Spis treści

  1. Co wykazuje się w PIT-28a?
  2. Komu potrzebny jest załącznik PIT-28a?
  3. Kto powinien korzystać z formularza PIT-28b?
  4. Istotne elementy załącznika PIT-28b

Co wykazuje się w PIT-28a?

PIT-28 jest ogólnie znanym formularzem, chociaż nie każdy ma potrzebę jego używania. Służy do rozliczania się z Urzędem Skarbowym w przypadku uzyskiwania dochodu z ryczałtów od przychodów ewidencjonowanych. Aby poprawnie dokonać rozliczenia należy użyć dodatkowo załącznika PIT-28a. Załącznik ten służy do szczegółowego przedstawienia uzyskiwanych w ten sposób dochodów. Pozwala na podzielenie przychodów na konkretne stawki. Choć brzmi to skomplikowanie – nie jest, zwłaszcza jeśli prowadzisz poprawną ewidencję swoich dochodów, podsumowaną na zakończenie każdego kolejnego roku. W załączniku rozbija się kwoty na konkretne sumy, które potem powinny być wpisane do głównego zeznania podatkowego. Z tego powodu nie można złożyć formularza PIT-28 bez załącznika.

Komu potrzebny jest załącznik PIT-28a?

Formularz załącznika PIT-28a jest potrzebny tym podatnikom, którzy prowadząc działalność gospodarczą, rozliczają się ryczałtem. Jest to główna grupa osób korzystających z tego dokumentu. Inną są osoby, które stosują podnajem i rozliczają go właśnie ryczałtem. Dotyczy to sytuacji, kiedy wynajmuje się mieszkanie, a kwoty uzyskiwane w ten sposób podlegają rozliczeniu ryczałtowemu. Dla osób będących w związku małżeńskim istotną informacją jest, że przy ryczałtowym rozliczeniu nie mogą rozliczyć się wspólnie. Każda ze stron - mąż i żona, musi rozliczyć się samodzielnie i samodzielnie złożyć PIT-28a do urzędu skarbowego.

Sytuacja zaczyna być skomplikowana, kiedy działa się w spółce jawnej z rozliczeniem ryczałtowym albo w spółce cywilnej. Wtedy PIT-28a nie jest odpowiednim załącznikiem i trzeba wykorzystać drugi rodzaj formularza, mianowicie PIT-28b. Z kolei w sytuacji, kiedy działalność gospodarcza wiąże się z pewnymi udziałami w spółce, wtedy należy pamiętać o dołączeniu do zeznania głównego obu rodzajów załączników.

Kto powinien korzystać z formularza PIT-28b?

PIT-28b to załącznik do głównej deklaracji podatkowej sporządzanej na formularzu PIT-28. Jednak dotyczy to tylko konkretnej grupy podatników, mianowicie tych, którzy posiadają zryczałtowane przychody ewidencjonowane. Muszą być one uzyskiwane w ramach działalności spółki, spółki prawnej albo spółki cywilnej. Bywa to czasami mylące dla osób prowadzących działalność gospodarczą indywidualną. W takiej sytuacji załącznik nie jest potrzebny, tak samo jak w przypadku uzyskiwania dochodów z dzierżawy bądź najmu lokalu. Widać tym samym, że załącznik PIT-28a i PIT-28b nie mogą być stosowane zamiennie, gdyż przeznaczone są dla różnego rodzaju podatników. To oznacza, że wypełniając załącznik PIT-28b, nie wpisuje się ani nie sumuje informacji z niego w załączniku PIT-28a. Sumowanie danych nastąpić może dopiero w rozliczeniu głównym w PIT-28.

Jest to bardzo istotne podczas wypełniania załącznika. Wynika to z tego, że przychody wskazane w PIT-28a, w polu 3, części B.2, trzeba zsumować z sumami z pola C w formularzu PIT-28 z przychodami z załącznika PIT-28b.

pit 28b - przykład załącznika

Istotne elementy załącznika PIT-28b

Chociaż załącznik PIT-28b dotyczy spółek, jawnej i cywilnej, nie oznacza to, że załącznik wraz z rozliczeniem głównym składa spółka jako osobowość prawna. Każdy ze wspólników składa PIT osobno. W przypadku bycia udziałowcem w kilku spółkach wpisuje się je na jednym załączniku, w nowym dopiero w sytuacji, kiedy spółek jest więcej.

Podobnie, jak w przypadku załącznika PIT-28a, tak i w PIT-28b rozliczenie jest indywidualne również w przypadku małżeństw. Mąż i żona muszą złożyć osobne deklaracje.

Spec. ds. Rachunkowości i Finansów

Dorota Łesak

Absolwentka administracji publicznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Uzyskała dwa tytuły zawodowe: administratywisty oraz technika ekonomisty, co przekłada się na doskonałe kwalifikacje w zakresie rozliczeń podatkowych. Specjalizuje się w rozliczeniach PIT. (...)

Darmowe rozliczenie Bezpieczna wysyłka Wsparcie ekspertów Średnia ocena 12 lat na rynku 5 razy więcej ulg

Zalety rozliczenia PIT
z PITax.pl

Zaleta PITax.pl

korzystne rozliczenie – podpowiadamy jak zapłacić możliwie niski podatek

Zaleta PITax.pl

system zgodny z najnowszymi przepisami podatkowymi

Zaleta PITax.pl

z weryfikatorem poprawności wprowadzonych danych

Zaleta PITax.pl

z oficjalnym Urzędowym Poświadczeniem Odbioru (UPO)

Sprawdź najwyżej oceniany w Polsce program do rozliczeń PIT

PITax.pl Łatwe Podatki to wygodny, szybki i darmowy sposób na Twoje PITy.

Rozlicz PIT Online

Program ten umożliwia swobodny wybór i przekazanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Pomoc Techniczna

  • 534 30 50 40
  • pn-pt 9:00 – 16:00
  • ikona emailpomoc@pitax.pl

Krajowa Informacja Skarbowa

  • 22 330 0 330
  • pn-pt 8:00 – 18:00