Spis treści
Zmiany dotyczące terminów tegorocznych rozliczeń podatku dochodowego
Tegoroczne zmiany przypisów dotyczące terminów rozliczeń PIT można podsumować następująco: złożenie deklaracji PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-39 i zapłacenie należnego z tytułu wykazanych przychodów podatku po 30 kwietnia nie doprowadzi do nałożenia kary (grzywny, mandatu) na podatnika za opóźnienie. Warunkiem koniecznym jest jednak zrobienie tego nie później niż 1 czerwca. Oznacza to, że termin rozliczenia nie został zmieniony, a jedynie zrezygnowano z penalizacji rozliczenia złożonego po 30 kwietnia.
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami przekazanie organom podatkowym zeznania o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty za rok 2019 r., a także wniesienie należnego podatku dochodowego już po upływie standardowego terminu, tj. po 30 kwietnia, nie później jednak niż w terminie do 31 maja 2020 r. (ponieważ 31 maja przypada w niedzielę, termin przesuwa się na poniedziałek 1 czerwca), jest traktowane jako złożenie przez podatnika zawiadomienia, o którym mowa w art. 16 § 4 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2020 r. poz. 19).
Taką sytuację organy podatkowe uznają za złożenie tzw. czynnego żalu, a w konsekwencji nie wszczynają postępowania w sprawie o wykroczenie skarbowe lub przestępstwo skarbowe – wszczęte postępowania zostają umorzone. Ponieważ złożenie deklaracji podatkowej między 1 maja a 1 czerwca traktowane jest jako wniosek o czynny żal, nie ma konieczności składania osobnego wniosku o niepodleganie karze.
Konsekwencje nowych przepisów
Jak wynika z powyższego, podatnicy nie będą karani za złożenie deklaracji w późniejszym terminie niż przed rokiem i w latach wcześniejszych. Takie rozwiązanie ma jednak pewne konsekwencje, których należy być świadomym przed skorzystaniem z dodatkowego czasu na przeprowadzenie rozliczenia:
- Wprowadzone przepisy nie wskazują, że podatnik zostanie zwolniony z konieczności wniesienia odsetek za zwłokę w przypadku płatności podatku między 1 maja a 1 czerwca. Należy spodziewać się w takiej sytuacji obciążenia standardowymi odsetkami: odsetki przekraczające 8,70 zł – do zapłacenia z tytułu podatku wniesionego między 1 maja a 1 czerwca; odsetki nieprzekraczające 8,70 zł – nie pobiera się odsetek za zwłokę.
- Wydłużenie czasu na rozliczenie podatkowe za rok 2019 do 1 czerwca 2020 r. nie zmienia zasad funkcjonowania rządowej usługi Twój e-PIT. Deklaracje PIT-37, PIT-38, a także część deklaracji PIT-36 zostaną z dniem 30 kwietnia przez Twój e-PIT automatycznie rozliczone, jeśli podatnicy nie przeprowadzili wcześniej samodzielnego rozliczenia lub nie odrzucili deklaracji wstępnie przygotowanej przez system. W usłudze Twój e-PIT nie dojdzie do przesunięcia daty automatycznej akceptacji zeznania podatkowego na 1 czerwca 2020. Nie będzie możliwości modyfikacji i złożenia deklaracji po 30 kwietnia 2020 r. Po tej dacie nie będzie również możliwe odrzucenie wstępnie przygotowanej deklaracji. Ponieważ automatyczna akceptacja deklaracji w usłudze Twój e-PIT nastąpi 30 kwietnia, warto jeszcze przed końcem miesiąca sprawdzić prawidłowość zawartych w niej rachunków, ulg i odliczeń. Jedyną możliwością wprowadzenia zmian w deklaracji po tym terminie będzie przygotowanie korekty deklaracji, co może wydłużyć procedurę zwrotu podatku nawet o trzy miesiące.
- Złożenie deklaracji podatkowej po 30 kwietnia 2020 r. oznacza oddalenie się terminu zwrotu podatku. W przypadku deklaracji złożonych elektronicznie termin zwrotu podatku to niezmiennie 45 dni.
- Przesłanie deklaracji PIT do urzędu skarbowego po 30 kwietnia 2020 r. oznacza brak możliwości przekazania 1% podatku dochodowego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.
Biorąc pod uwagę powyższe zastrzeżenia, zalecamy przeprowadzenie rozliczenia i przekazanie deklaracji podatkowej do urzędu skarbowego w standardowym terminie, tj. do 30 kwietnia 2020.