Spis treści
- Podstawowe informacje o PIT-38
- Jak rozliczyć PIT-38 w 2025 r.?
- Koszty uzyskania przychodów w PIT-38
- Straty z lat ubiegłych i darowizna papierów wartościowych
- PIT-38 jest przeznaczony dla osób, które uzyskały przychód z papierów wartościowych, kapitałów pieniężnych.
- Najczęstszym źródłem dochodów rozliczanych za pomocą tego druku są dochody z giełd (np. GPW, Forex) czy kryptowalut.
- Deklarację PIT-38 powinniśmy złożyć w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia 2025 r.
Chcesz sprawdzić jakie ulgi i odliczenia możesz uzyskać za 2023 rok?
Sprawdź teraz!Podstawowe informacje o PIT-38
PIT-38 przeznaczony służy do rozliczenia dochodów pochodzących z:
- odpłatnego zbycia papierów wartościowych,
- odpłatnego zbycia pożyczonych papierów wartościowych,
- odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych (np. opcje na akcje) oraz realizacji praw z nich wynikających,
- odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną,
- objęcia udziałów w spółkach mających osobowość prawną.
W PIT-38 wykazujemy dochody z giełdy, czy z kapitałów pieniężnych. Wypełniając PIT-38 opieramy się na danych z PIT-8C.
Jak rozliczyć PIT-38 w 2025 r.?
W sekcji C w wierszu 1 pt. przychody wykazane w części (...) informacji PIT-8C wykazujemy przychody oraz koszty uzyskania przychodu na podstawie otrzymanych PIT-8C, natomiast w w wierszu zatytułowanym Inne przychody wykazujemy przychody z kapitałów pieniężnych, co do których nie dostaliśmy PIT-8C - w tym dochody zagraniczne z kapitałów pieniężnych oraz pozostałe wykazane w ramach PIT-8C.
W ramach PIT-8C są wykazane m.in. przychody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, co do których osoba wystawiająca PIT- 8C nie była w stanie określić, czy dochody te podlegają opodatkowaniu. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, które przychody są zwolnione z opodatkowania, a zatem nie trzeba ich wykazywać w PIT. Do przychodów tych zaliczamy w szczególności pochodzące:
- z odpłatnego zbycia nabytych przed dniem 1 stycznia 2003 r. obligacji Skarbu Państwa wyemitowanych po dniu 1 stycznia 1989 r. oraz obligacji wyemitowanych przez jednostki samorządu terytorialnego po dniu 1 stycznia 1997 r.,
- z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., pod warunkiem że papiery te zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004 r.
- papiery o których mowa w art. 52 to papiery wartościowe, które są dopuszczone do publicznego obrotu, nabyte na podstawie publicznej oferty lub na Giełdzie Papierów Wartościowych albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 ustawy z 21 sierpnia 1997 r - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.
- z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, nabytych przed dniem 1 stycznia 2004 r., o których mowa w art. 3 ust. 3 (prawa pochodne, kontrakty terminowe i opcje, itp.) ustawy z dnia 21 sierpnia1997 r. – Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.
Jeśli w odpowiednim miejscu otrzymanego PIT-8C są wykazane tylko powyższe przychody, wtedy nie wykazujemy ich w rocznym rozliczeniu PIT-38.
Koszty uzyskania przychodów w PIT-38
Informacje o przychodach z papierów wartościowych w większości przypadków dostajemy na PIT-8C. W druku tym, są również zawarte informacje o kosztach uzyskania przychodów.
Zazwyczaj dane te przepisujemy do PIT-38, jednak może się zdarzyć, że przysługują nam wyższe koszty uzyskania przychodów niż te wykazane w PIT-8C, gdyż biuro maklerskie wykazuje w informacji PIT-8C tylko te koszty, które są mu znane. Jeżeli podatnik poniósł również inne wydatki związane ze zbywanymi papierami wartościowymi, to w zeznaniu rocznym również może uwzględnić te wydatki. Wszystkie wydatki muszą być udokumentowane.
Dokumentów tych nie dołączamy do PIT, musimy je jednak przechowywać przez 5 lat, licząc od końca roku, w którym rozliczyliśmy dany PIT-38.
Koszty uzyskania przychodu stanowią wydatki na nabycie odpłatnie zbywanego papieru wartościowego (cena jednostkowa x ilość papierów wartościowych) oraz wydatki poniesione przez podatnika w roku podatkowym związane np. z obsługą rachunku przez biuro maklerskie (prowizje zapłacone przy kupnie i sprzedaży papierów wartościowych, związane z prowadzeniem lub założeniem rachunku, transferu, zdeponowania papierów, itp.).
Kosztami są również wydatki związane z nabyciem lub objęciem papierów wartościowych bez pośrednictwa biura maklerskiego, udziałów lub ogółu praw i obowiązków w S.K.A. (np. opłaty notarialne), a także zapłacone odsetki i prowizje od kredytów, za które nabyto papiery wartościowe, udziały lub ogół praw i obowiązków w S.K.A.
Kosztami uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, udziałów w spółkach z o.o. lub ogółu praw i obowiązków w S.K.A. są zapłacone odsetki i prowizje od kredytu, za który nabyte zostały te papiery, udziały lub ogół praw i obowiązków w S.K.A. przypadające proporcjonalnie na tę część kredytu, która faktycznie została wydatkowana na zakup papierów wartościowych, udziałów lub ogółu praw i obowiązków w S.K.A.
Straty z lat ubiegłych i darowizna papierów wartościowych
W przypadku nabycia przez podatnika papierów wartościowych w drodze spadku lub darowizny cena nabycia wynosi 0 zł, natomiast wolny od podatku jest dochód uzyskany ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn.
W polu Straty z lat ubiegłych w PIT-38 wykazujemy straty z giełdy z 5 poprzednich lat. Odliczenie dotyczy wyłącznie strat poniesionych z przychodów giełdowych. O wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych.
Odpowiedz na serię prostych pytań i PITax.pl wyśle Twój PIT do urzędu skarbowego!
PIT w kilka minut