Spis treści
- Czym jest Twój e-PIT?
- Możliwość złożenia korekty i podglądu historii złożonych zeznań
- Logowanie do usługi Twój e-PIT
- Logowanie do usługi Twój e-PIT za pomocą danych identyfikacyjnych i podatkowych
- Logowanie do usługi Twój e-PIT za pomocą profilu zaufanego
- Czym jest profil zaufany ePUAP
- Dostęp do usługi Twój e-PIT poprzez profil zaufany
- Utworzenie profilu zaufanego poprzez e-Tożsamość
- Logowanie tylko za pomocą profilu zaufanego
Czym jest Twój e-PIT?
Usługa Twój e-PIT udostępniona od przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) pierwszy raz 15 lutego 2019 r. to sporządzone przez urząd skarbowy, gotowe zeznanie roczne za 2024 r. – dostępne jednak tylko dla niektórych podatników.
Podatnik, który skorzysta z usługi Twój e-PIT ma możliwość:
- zatwierdzenia bez wprowadzania zmian przygotowanego przez fiskus zeznania rocznego;
- wprowadzenia zmian i zatwierdzenia zeznania;
- odrzucenia zeznania i samodzielnego przygotowania własnego PIT (w usłudze Twój e-PIT albo poza nią);
- powstrzymania się od jakiejkolwiek czynności – wówczas przygotowane przez urząd skarbowy zeznanie roczne zostanie automatycznie zatwierdzone w terminie złożenia zeznania, czyli 30 kwietnia 2025 r.
Możliwość złożenia korekty i podglądu historii złożonych zeznań
Dodatkową funkcjonalnością w usłudze Twój e-PIT jest możliwość złożenia korekty zeznania podatkowego. Można ponadto nadal pobrać historyczne zeznanie podatkowe oraz potwierdzenie jego złożenia.
Logowanie do usługi Twój e-PIT
Podatnik, dla którego fiskus przygotuje zeznanie roczne udostępnione nie wcześniej niż 15 lutego 2025 r. ma możliwość zalogowania się do usługi Twój e-PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy.
Pierwszym z dwóch sposobów na zalogowanie się jest podanie jednocześnie kilku danych identyfikacyjnych i podatkowych dotyczących ubiegłorocznego zeznania, jak i jednej z aktualnych informacji o przychodach, odprowadzonych składkach za 2024 r. (PIT-11).
Logowanie do usługi Twój e-PIT za pomocą danych identyfikacyjnych i podatkowych
Podatnik, których chce uzyskać dostęp do swojego zeznania rocznego w usłudze Twój e-PIT musi wpierw przygotować kilka danych identyfikacyjnych oraz podatkowych.
Istotnym punktem wymagającym podkreślenia jest to, że w przypadku danej dotyczącej:
- przychodu dotyczącego 2024 r. z zeznania rocznego złożonego za miniony rok podatkowy - jest to łączna kwota przychodu wynikająca z ubiegłorocznego zeznania złożonego przez podatnika (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-40A);
- przychodu zawierającego się w jednej z informacji PIT-11 za 2024 r. dotyczy to obojętnie, której informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-4 czy PIT-11A za 2024 r., z której podatnik wyczyta tylko łączną kwotę przychodu.
Po podaniu wszystkich danych niezbędnych do zalogowania się do usługi Twój e-PIT, system wymaga jeszcze potwierdzenia w postaci wpisania kwoty podatku do zapłaty lub do zwrotu wynikającej ze złożonego zeznania rocznego za miniony rok podatkowy.
Logowanie do usługi Twój e-PIT za pomocą profilu zaufanego
Drugim sposobem zalogowania się do usługi Twój e-PIT jest skorzystanie z tzw. profilu zaufanego. Aby tego dokonać, należy wejść w powyżej wymieniony link, wybrać opcję profil zaufany, po czym podatnik zostanie przekierowany na stronę logowania do profilu zaufanego.
Czym jest profil zaufany ePUAP
Profil zaufany stanowi podpis (elektroniczny) używany w celu potwierdzenia tożsamości podatnika w sytuacjach składania przez niego wypełnionych elektronicznie formularzy, wniosków udostępnionych na stronach Ministerstwa Finansów lub weryfikacji stanu aktualnie załatwianych spraw. Strony, na których podatnik skorzysta z profilu zaufanego to np.:
- e-PUAP,
- mObywatel.
Profil zaufany ważny jest przez 3 lata, licząc od dnia jego założenia. Później podatnik musi złożyć wniosek o przedłużenie jego ważności.
Podatnik może posiadać wyłącznie jeden profil zaufany, który przypisany jest wyłącznie do osoby.
Dostęp do usługi Twój e-PIT poprzez profil zaufany
Uzyskanie dostępu do usługi Twój e-PIT poprzez profil zaufany wymaga uprzedniego zalogowania się do profilu zaufanego.
Logowanie do profilu zaufanego może nastąpić na jeden z dwóch sposobów, tzn. w zależności od tego, w jaki sposób został utworzony profil zaufany, a więc:
- profil zaufany został utworzony poprzez /pz/register, czego skutkiem będzie obowiązkowe potwierdzenie wniosku o założenie profilu zaufanego w punkcie potwierdzającym w ciągu 14 dni, licząc od dnia wysłania wniosku (pełna lista punktów potwierdzających znajduje się pod adresem /pz/confirmationPointAddressesList);
- profil zaufany został utworzony na portalu bankowości elektronicznej banku, w którym podatnik posiada rachunek płatniczy – w tej sytuacji podatnik po złożeniu wniosku nie musi udawać się do punktu potwierdzającego, a może tego dokonać zaraz po wysłaniu wniosku na portalu bankowości elektronicznej swojego banku.
Warto w tym miejscu podkreślić, iż podatnik powinien zastanowić się nad sposobem utworzenia profilu zaufanego, gdyż, jeżeli utworzy go zgodnie z informacją zawartą w punkcie 1, wówczas logowanie każdorazowo odbywa się na stronie stronie logowania poprzez podanie nazwy użytkowania lub adresu e-mail oraz hasła dostępu. Inaczej sprawa wygląda, gdy podatnik założy swój profil zaufany poprzez portal bankowości elektronicznej prowadzonej przez bank, w którym podatnik posiada konto. W tej sytuacji podatnik korzystając z powyższego linka, chcąc zalogować się do profilu zaufanego, będzie musiał wpierw wybrać ikonę swojego banku, a następnie zalogować się poprzez login i hasło używany w bankowości elektronicznej.
Utworzenie profilu zaufanego poprzez e-Tożsamość
Ministerstwo Finansów wprowadziło nową możliwość utworzenia profilu zaufanego. Nowym sposobem założenia profilu będzie wykorzystanie tzw. e-dowodu. Jednak zanim podatnik skorzysta z tej funkcjonalności, musi upewnić się, czy:
- posiada prawidłowo podłączony do komputera czytnik NFC (e-dowodu);
- zostało zainstalowane oprogramowanie e-dowodu;
- w oprogramowaniu e-dowodu podatnik wpisał numer CAN;
- zostały załadowane certyfikaty e-dowodu.
Logowanie tylko za pomocą profilu zaufanego
Podatnicy powinni pamiętać, iż niekiedy wystąpią sytuacje, w których logowanie do usługi Twój e-PIT może nastąpić wyłącznie poprzez profil zaufany (dotyczy zeznań składnych za 2024 r. w roku 2025).
Przypadek taki może mieć miejsce, gdy podatnik nie składał żadnego zeznania rocznego za ostatni okres rozliczeniowy (w usłudze Twój e-PIT takie zeznanie także nie było utworzone).
Podobna sytuacja występuje wówczas, gdy pomimo złożenia zeznania za miniony rok podatkowy podatnik nie wykazał w nim przychodów. Podobnie jest, gdy podatnik złożył zeznanie „zerowe”.
Oprócz powyższego podatnik zaloguje się tylko za pomocą profilu zaufanego do usługi Twój e-PIT, jeżeli w roku 2024 po raz pierwszy podjął pracę.
Dodatkowo, gdy wysokość podatku do zapłaty albo do zwrotu wynikająca z zeznania za miniony rok podatkowy wynosi 0 zł, wówczas podatnik nie zaloguje się do usługi Twój e-PIT za pomocą danych (nr PESEL, daty urodzenia, kwoty przychodu z ubiegłorocznego zeznania i z jednej informacji PIT-11), ale jedynie przez profil zaufany.