Spis treści
- Kwota wolna od podatku w 2020 r.
- Osoby do 26. roku życia – kiedy nie płacą podatku?
- Które źródła dochodu nie podlegają opodatkowaniu?
Dochody zwolnione z podatku określane są przez aktualną kwotę wolną od podatku, która uzależniona jest od wysokości dochodu. Jednak nawet osiągnięcie takiego (lub niższego dochodu) nie zwalnia nas z obowiązku złożenia rocznego PIT.
Z preferencyjnych warunków rozliczenia PIT w postaci kwoty wolnej od podatku mogą skorzystać wyłącznie podatnicy, którzy składają formularz PIT-36 lub PIT-37. Pozostałe formy opodatkowania (podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa) nie upoważniają do uwzględnienia kwoty wolnej w zeznaniu rocznym.
Kwota wolna od podatku w 2020 r.
Wraz z początkiem 2020 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o PIT z 20 sierpnia 2019 r. Wprowadzone zmiany dotyczą m.in. obniżenia dolnego progu podatkowego z 18 proc. na 17 proc. oraz zmniejszenie kwoty wolnej od podatku.
W 2020 r. obowiązują następujące zasady obliczania kwoty zmniejszającej podatek:
|
Osoby do 26. roku życia – kiedy nie płacą podatku?
Zmiany w ustawie o PIT wprowadzają również preferencyjne warunki rozliczenia dla osób do 26. roku życia, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie. Młodzi podatnicy składają tzw. PIT zerowy w momencie, gdy osiągają roczne przychody nie większe niż 85 528 zł. Zmiana nie obejmuje tych osób, które zarabiają na umowie o dzieło lub prowadzą własną działalność gospodarczą. Młodzi pracownicy mogli odczuć korzystne zapisy już w 2019 r., ponieważ PIT zerowy zwalnia pracodawcę z obowiązku odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy. Pieniądze te trafiają więc co miesiąc do kieszeni podatnika.
Które źródła dochodu nie podlegają opodatkowaniu?
Poza kwotą wolną od podatku w ustawie o PIT znajdziemy konkretne przykłady przychodów, których uzyskanie nie wiąże się z koniecznością odprowadzenia podatku. Najpopularniejsze z nich to m.in.:
- świadczenia z pomocy społecznej,
- 500 +,
- alimenty na dzieci do 25. roku życia oraz na dzieci bez względu na wiek, które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny, bądź rentę socjalną,
- środki, które osoba bezrobotna otrzymuje na założenie działalności gospodarczej,
- nagrody oraz prezenty od pracodawcy (np. premie, karty świąteczne itp.), o ile są wypłacane z prowadzonego przez zakład pracy Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych,
- przychody z pracy za granicą,
- sprzedaż nieruchomości lub prawa do nieruchomości, o ile minęło 5 lat od końca roku, w którym nabyto lub wybudowano nieruchomość.