Spis treści
Możliwość zapłaty czyjegoś podatku od 2016
Do 2016 roku zapłata podatku za kogoś nie była możliwa. Podatnik musiał sam zapłacić podatek za siebie – ze swojego konta, ze swoich środków pieniężnych. Bardzo często zapłata podatku następowała przez inną osobę. Wskutek czego nieświadome zaległości osoby zostawały obłożone karami, a darczyńcy wpłata została zwracana. Dlatego też Ministerstwo Finansów wyszło naprzeciw zastanym sytuacjom i znowelizowano Ordynację Podatkową. W wyniku zmian przepisów Ordynacji obowiązujących od 1 stycznia 2016 r. można już zapłacić podatek za drugą osobę.
Kto może zapłacić podatek za nas?
Art. 62b Ordynacji Podatkowej wskazuje, że nasze zobowiązanie podatkowe może zapłacić:
- ktoś z rodziny – wtedy kwota podatku do zapłaty nie ma znaczenia, można wpłacić każdą kwotę,
- ktoś spoza rodziny – gdy kwota podatku do zapłaty nie przekracza 1000 zł. Wyjątek stanowi zapłata podatku przez aktualnego właściciela przedmiotu hipoteki przymusowej lub zastawu skarbowego (w przypadku, gdy podatek jest zabezpieczony hipoteką przymusową lub zastawem skarbowym).
W dokumentach wpłaty w obu sytuacjach musi być jasno określone kogo dotyczy wpłata podatku, czyli czyj podatek płacimy, za jaki okres rozliczeniowy, rodzaj podatku oraz kwotę.
Do rodziny wedle przepisów podatkowych kwalifikujemy następujące osoby: małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki, prawnuki), wstępnych (rodziców, dziadków), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.
Podobnie ma się sytuacja odwrotna: gdy to my chcemy zapłacić podatek za kogoś.
W tej sytuacji również obowiązują zasady wyżej wymienione. A zatem podatek możemy zapłacić za kogoś z rodziny (bez względu na wysokość podatku) oraz za osobę niespokrewnioną z nami - ale wtedy gdy wysokość podatku do zapłaty nie przekracza 1000 zł.
W obu sytuacjach na dowodach wpłaty należy jasno określić kogo dotyczy wpłata podatku, czyli czyj podatek płacimy, za jaki okres rozliczeniowy, rodzaj podatku oraz kwotę.
Jak zapłacić podatek?
Istnieją dwie formy zapłaty podatku:
a) forma gotówkowa – czyli wpłata w kasie urzędu, na poczcie, w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-rozliczeniowej (SKOK-u). Wybierając bezgotówkową formę zapłaty podatku powinniśmy użyć specjalnych druczków polecenia wpłaty/przelewu.
Ujmujemy w nich poniższe informacje:
- nazwę urzędu, do którego płacimy podatek,
- numer rachunku bankowego,
- kwotę podatku (liczbowo oraz słownie),
- nasze dane (imię, nazwisko, PESEL),
- typ identyfikatora („N” - gdy używamy NIP, „P” - gdy używamy PESEL),
- okres, za który dokonujemy wpłaty (R - dla roku oraz dwie ostatnie jego cyfry: dla PIT za 2022 rok wskazanie okresu będzie wyglądało tak: 22R,
- symbol formularza, płatności – dla zapłaty podatku wystarczy wpisać „PIT-37”, „PIT-36”, itp.
Terminem zapłaty podatku przy wpłacie gotówką jest dzień wpłaty podatku w kasie urzędu, na poczcie, w banku lub w SKOK-u
b) forma bezgotówkowa – czyli poprzez konto bankowe przez internet.
Jeśli wybieramy zapłatę podatku z konta bankowego przez internet, wtedy na naszym panelu internetowym musimy wybrać opcję „przelew do US/ZUS”. Przelewy do US/ZUS różnią się od „zwykłych” przelewów. Są one wzbogacone o rubryki: okres płatności, symbol formularza oraz typ identyfikatora podatkowego. Dlatego też ważne jest, aby wybrać odpowiednią opcję.
Gdy płacimy podatek za kogoś pamiętajmy, aby wpisywać dane drugiej osoby.
Terminem zapłaty podatku przy przelewie przez internet (w obrocie bezgotówkowym) jest dzień obciążenia naszego rachunku bankowego na podstawie polecenia przelewu.