Spis treści
Do kiedy powinienem otrzymać PIT 11?
Obowiązkiem każdego pracodawcy zatrudniającego pracowników jest sporządzenie i dostarczenie swoim podwładnym informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Tego typu dane nanoszone są na formularzu PIT-11, który jest składany przez płatnika wyłącznie w wersji elektronicznej. Z ww. drukiem dla pracodawcy (również zleceniodawcy) wiążą się dwa kluczowe terminy:
- ostatni dzień stycznia 2025 r. – konieczność złożenia informacji PIT-11 do właściwego urzędu skarbowego,
- ostatni dzień lutego 2025 r. – konieczność doręczenia PIT-11 rozliczanemu pracownikowi.
PIT-11 jest ważnym dokumentem ponieważ na jego podstawie rozliczamy nasze zeznania roczne (najczęściej składanym PIT-em do urzędu skarbowego jest PIT-37). PIT-11 zawiera informacje o naszych przychodach, kosztach ich uzyskania, dochodach a także o wysokości zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne. Jak widać, jest to bardzo przydatny druk, ponieważ gdy dostaliśmy tylko jeden PIT-11 wystarczy, że po prostu przepiszemy dane z PIT-11 do PIT-37.
Brak PIT 11 - co zrobić?
Niestety zdarza się, że pracodawcy nie wywiązują się ze swoich obowiązków. W takiej sytuacji jesteśmy zobowiązani sami uporać się z naszym rozliczeniem PIT. W pierwszej kolejności jednak – w razie braku doręczenia nam oczekiwanego dokumentu do końca I połowy marca 2025 r. – spróbujmy upomnieć się u pracodawcy lub u księgowej odpowiedzialnej za nasze rozliczenia o należny nam PIT-11. W tym względzie warto podkreślić, że wypełnienie oraz przekazanie PIT-11 zatrudnianemu pracownikowi stanowi obowiązek pracodawcy.
Bardziej radykalnym rozwiązaniem zdaje się być możliwość złożenia donosu o niedopełnieniu obowiązków do urzędu skarbowego (niedostarczenie PIT-11 może być karalne grzywną w wysokości do 30 000 zł).
Zaznaczmy, że urząd skarbowy może jedynie nanieść grzywnę – nie ma instrumentów do nakazania wystawienia PIT-11 przez pracodawcę w terminie umożliwiającym nam złożenie deklaracji.
Może się więc okazać, że w rezultacie będziemy zmuszeni do wypełnienia naszego zeznania rocznego bez posiłkowania się informacjami od płatnika. W tym celu pomocne nam będą wszelkie dokumenty finansowe jakie posiadamy – zawierające dane dotyczące wynagrodzenia, kosztów uzyskania przychodu, składek na ubezpieczenie. Szczególnie przydatne będą formularze ZUS RMUA, umowy o pracę, wyciągi bankowe (dane z konta), czy paski wynagrodzeń. W oparciu o ww. dokumenty będziemy mogli obliczyć takie wartości jak np. kwota uiszczonych zaliczek na PIT czy składki na podstawie umów o pracę. W tym celu należy zerknąć do przepisów podatkowych, księgowych, abyśmy znali obowiązujące nas szczegóły rozliczenia.
Jeśli nie dysponujemy odpowiednim zapleczem merytorycznym możemy również skorzystać z programu PITax.pl Łatwe podatki, który umożliwi nam dokonanie rozliczenia nawet w oparciu o wyjątkowo skąpe dane naszego rachunku podatkowego.
Wypełniając PIT w takiej sytuacji jak powyższa, warto w części informacje uzupełniające PIT-u rocznego wpisać informacje, że podatek jest obliczony na podstawie własnych obliczeń i wyjaśnić przyczyny zaistniałego stanu rzeczy. Można również dołączyć ksero dokumentów, na podstawie których wyliczaliśmy dane.
Kiedy nie dostanę PIT 11?
Twój pracodawca nie zawsze ma obowiązek przedłożenia Ci PIT-11. Z takim brakiem powinności będziemy mieli do czynienia w sytuacji gdy pracujesz w oparciu o umowę zlecenie lub o dzieło i nie jesteś pracownikiem osoby, z którą podpisałeś umowę, a wartość jednej umowy nie przekracza 200 zł brutto. Wtedy zleceniodawca nie wystawi Ci PIT-11, a Ty nie rozliczasz się z urzędem (nie wykazujesz
tych dochodów w rocznym PIT).
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Umowa zlecenie.