Spis treści
Wysokość ulgi na krew zależy od ilości oddanej krwi lub osocza. W praktyce ulga oznacza obliczenie ekwiwalentu pieniężnego, który otrzymałby dawca za przekazanie krwi.
Kto może skorzystać z ulgi na krew?
Przekazanie krwi jest definiowane w rozliczeniu rocznym jako darowizna. Do skorzystania z ulgi są więc upoważnieni tylko ci podatnicy, którzy oddali krew bezpłatnie (honorowo) na rzecz określonego podmiotu realizującego zadania w zakresie pobierania krwi.
Za honorowego krwiodawcę nie uznaje się osoby, która za oddaną krew otrzymała wynagrodzenie. Ponadto, zgodnie z ustawą o PIT, ulgi za krew nie mogą uwzględnić w deklaracji podatnicy, którzy przekazali krew na rzecz:
- osób fizycznych,
- osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.
Chcesz sprawdzić jakie ulgi i odliczenia możesz uzyskać za 2024 rok?
Sprawdź teraz!Ile wynosi ulga na krew?
Podczas ustalania wartości ulgi brana jest pod uwagę ilość oddanej krwi lub osocza oraz wysokość dochodu. Zgodnie z przepisami mężczyzna może oddać w ciągu roku 2,7 l krwi, natomiast kobieta 1,8 l. Bez względu na płeć możemy również przekazać 25 l osocza rocznie.
Ekwiwalent pieniężny za litr krwi został ustalony na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia i wynosi 130 zł. Litr osocza wyceniono na 170 zł. Wartość ulgi nie powinna jednak przekroczyć 6 proc. dochodu/przychodu wskazanego w deklaracji PIT.
Jak rozliczyć ulgę dla krwiodawców?
Aby skorzystać z ulgi na krew, honorowy krwiodawca musi posiadać dokument o ilości oddanej krwi lub osocza. Oświadczenia nie należy dołączać do zeznania, jednak podatnik ma obowiązek przechowywać dokument przez 5 lat, licząc od końca roku, w którym został przekazany PIT. W tym czasie fiskus może przeprowadzić kontrolę i sprawdzić, czy podatnik faktycznie oddał krew i czy nie dostał za nią wynagrodzenia.
W zależności od przyjętej formy opodatkowania, krwiodawca ujmuje ulgę w formularzu PIT-36 lub PIT-37 (rozliczenie według skali), bądź druku PIT-28 (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych).
Terminy składania deklaracji podatkowych, upoważniających do skorzystania z ulgi na krew:
PIT-28, PIT-36 lub PIT-37 – do 30 kwietnia 2025 r.
Podatnicy, którzy rozliczają się w formie podatku liniowego lub karty podatkowej nie mogą skorzystać z ulgi na krew.
Wraz z deklaracją musimy również wypełnić załącznik PIT/O, w którym podajemy:
- kwotę przekazanej darowizny,
- kwotę dokonanego odliczenia,
- dane jednostki, której przekazaliśmy krew.