Spis treści
Czym są ulgi na zasadzie praw nabytych?
W przeszłości na gruncie podatku PIT obowiązywało wiele ulg podatkowych, które zostały uchylone przez ustawodawcę. Kierując się jednak konstytucyjną zasadą praw nabytych, podatnicy, którzy spełniali warunki do skorzystania z ulgi, mają prawo do dalszego odliczania odpowiednich kwot pomimo faktu, że obecnie przepisy te już nie obowiązują. Taką sytuację określamy jako ulgi na zasadzie praw nabytych. Zwróćmy również uwagę, że w tym zakresie chodzi wyłącznie o kontynuację korzystania z ulg. Obecnie nie ma już możliwości rozpoczęcia korzystania z danej ulgi, ponieważ przepisy ustanawiające zostały uchylone.
Chcesz sprawdzić jakie ulgi i odliczenia możesz uzyskać za 2024 rok?
Sprawdź teraz!Ulgi odliczane od dochodu
Odliczenia mogą przybrać dwie formy. Będzie to albo odliczenie od dochodu (który następnie stanowi podstawę opodatkowania podatkiem) albo odliczenie od już obliczonego podatku.
W pierwszej kolejności zajmijmy się ulgami odliczanymi na zasadzie praw nabytych od dochodu. Poniżej przedstawiamy katalog możliwych ulg:
- wydatki na nabycie nowych technologii, tj. do wysokości 50% kwoty wydatków poniesionych na nabycie nowej technologii przez podatników prowadzących działalność gospodarczą. Przez nową technologię należało rozumieć wiedzę technologiczną w postaci WNiP, w szczególności rezultaty i wyniki badań. Co więcej, warunkiem skorzystania z ulgi było, aby nabyta technologia umożliwiała wytwarzanie nowych lub udoskonalenie istniejących wyrobów lub usług (dawny art. 26c ustawy PIT);
- ulga odsetkowa, tj. w ramach regulowania odsetek od kredytu (pożyczki) mieszkaniowego zawartego po 1 stycznia 2002 r. do 31 grudnia 2006 r., kredytu (pożyczki) zawartego na spłatę kredytu mieszkaniowego lub każdego kolejnego kredytu (pożyczki) zawartego na regulowanie kredytu (pożyczki), o którym mowa (dawny art. 26b ustawy PIT).
Ulgi odliczane od podatku
W dalszej kolejności zastanówmy się, jakie podatnicy mogą odliczać ulgi od podatku w zakresie interesujących nas praw nabytych. Tutaj możemy wyszczególnić:
- duża ulga budowlana, tj. środki wydatkowane na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na zakup nieruchomości, budowę budynku mieszkalnego, wkład budowlany, modernizację i remont budynku mieszkalnego, przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia do zamieszkania, wykończenie lokalu mieszkalnego albo wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej (dawny art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy PIT);
- ulga z tytułu systematycznego oszczędzania, tj. 30% poniesionych wydatków, nie więcej jednak niż 6% kwoty stanowiącej przemnożenie 70 m2 powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy (dawny art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy PIT);
- ulga aktywizacyjna, tj. wydatki na składki ZUS faktycznie opłacone przez podatnika, na podstawie umowy aktywizacyjnej zawartej z osobą bezrobotną przed 1 stycznia 2007 r. Ulga przysługiwała osobie prowadzącej gospodarstwo domowe, która zawarła umowę aktywizacyjną z osobą bezrobotną w celu wykonywania pracy zarobkowej w gospodarstwie domowym i poniosła z tego tytułu wydatki z własnych środków na zapłatę składek na ubezpieczenia społeczne. Odliczenie przysługiwało pod warunkiem, że zawarta umowa aktywizacyjna została zarejestrowana w PUP, a okoliczność jej podpisania została potwierdzona zaświadczeniem (dawny art. 27e ustawy PIT);
- ulga z tytułu wyszkolenia uczniów – ulga ta przysługiwała osobom fizycznym będącym przedsiębiorcami, w tym również spółkom cywilnym i prawa handlowego, z wyjątkiem spółki partnerskiej, mającym prawo do szkolenia uczniów i pracowników w celu przygotowania do zawodu. Ulga przysługiwała, jeżeli szkolenie ukończyło się pozytywnym wynikiem egzaminu (dawny art. 27c ustawy PIT).
Odpowiedz na serię prostych pytań i PITax.pl wyśle Twój PIT do urzędu skarbowego!
PIT w kilka minutPodsumowując powyższe, możemy zauważyć, że zakres możliwych do odliczenia ulg przysługujących na zasadzie praw nabytych jest nadal bardzo obszerny. Podatnicy, którzy w czasie obowiązywania przepisów statuujących daną ulgę spełnili warunki do jej wykorzystania, nadal mogą odpowiednie kwoty odliczać od dochodu lub od podatku w zeznaniu rocznym składanym za 2024 r. w terminie do 30 kwietnia 2025 r.