Spis treści
- Darowizna od rodziców a całkowite zwolnienie od podatku
- Przywrócenie terminu do złożenia zgłoszenia SD-Z2
- Darowizna pieniędzy w gotówce a możliwość skorzystania z całkowitego zwolnienia
Darowizna od rodziców a całkowite zwolnienie od podatku
Umowa darowizny stanowi czynność prawną, która podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W takiej sytuacji obowiązek podatkowy spoczywa na nabywcy rzeczy i praw majątkowych, czyli na obdarowanym.
Trzeba jednak podkreślić, że w przypadku darowizny, która następuje pomiędzy członkami najbliższej rodziny (czyli również pomiędzy rodzicami a dziećmi) istnieje możliwość skorzystania z całkowitego zwolnienia od podatku.
Zgodnie z art. 4a ustawy SD warunkiem skorzystania z całkowitego zwolnienia jest zgłoszenie faktu nabycia do naczelnika właściwego urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny na formularzu SD-Z2.
Dodatkowo w przypadku, gdy przedmiotem darowizny są środki pieniężne, warunkiem uzyskania całkowitego zwolnienia jest udokumentowanie otrzymania pieniędzy dowodem przekazania na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym.
W tym miejscu warto wskazać, że obowiązek składania zgłoszenia SD-Z2 nie dotyczy tych przypadków, w których dochodzi do zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego. W takiej sytuacji wszelkie obowiązki informacyjne spoczywają na notariuszu. Umowa darowizny w formie aktu notarialnego musi być zawarta, gdy dochodzi do przeniesienia własności nieruchomości.
Chcesz sprawdzić jakie ulgi i odliczenia możesz uzyskać za 2024 rok?
Sprawdź teraz!Formularz SD-Z2 może być złożony zarówno w formie papierowej, jak i w formie elektronicznej, czyli online, o ile podatnik dysponuje profilem zaufanym lub podpisem elektronicznym.
Na marginesie warto wskazać, że opisane zwolnienie nie jest w żaden sposób limitowane, co oznacza, że niezależnie od wartości przedmiotu darowizny obdarowany może skorzystać z całkowitego zwolnienia.
Dodatkowo nie ma znaczenia liczba darowizn. Jeżeli obdarowany będzie pamiętał o dokonaniu zgłoszenia SD-Z2 to niezależnie od ilości darowizn każdorazowo może skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku.
W przypadku darowizny otrzymanej od rodziców osoby obdarowane mogą skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku pod warunkiem zgłoszenia tego faktu do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania darowizny. Wyjątek dotyczy darowizn dokonywanych w formie notarialnej.
Przywrócenie terminu do złożenia zgłoszenia SD-Z2
Jak już wskazaliśmy, warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest złożenie zgłoszenia SD-Z2 w terminie 6 miesięcy licząc od dnia otrzymania darowizny. Pojawia się zatem pytanie, czy w przypadku przekroczenia terminu możliwe jest wnioskowanie o jego przywrócenie
Przypomnijmy, że w myśl art. 162 § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej w razie uchybienia terminu należy przywrócić termin na wniosek zainteresowanego, jeżeli ten uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. Podanie o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminowi. Jednocześnie z wniesieniem podania należy dopełnić czynności, dla której był określony termin.
Należy jednak podkreślić, że możliwość przywrócenia terminu dotyczy wyłącznie terminów procesowych. Tymczasem termin na złożenie zgłoszenia SD-Z2 ma charakter terminu materialnego, który raz przekroczony nie podlega przywróceniu.
Terminy materialne nie podlegają przywróceniu. Nie podlega na tej zasadzie przywróceniu termin z art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy SD do zgłoszenia lub nabycia rzeczy i praw majątkowych tytułem darowizny.
Powyższe oznacza, że nie jest możliwe przywrócenie, bez względu na przyczyny jego uchybienia, terminu 6 miesięcy na złożenie zgłoszenia SD-Z2.
Jeżeli termin na złożenie zgłoszenia SD-Z2 w związku z otrzymaniem darowizny od rodziców został przekroczony, to podatnik definitywnie traci prawo do całkowitego zwolnienia. Nie jest możliwe wnioskowanie do organu podatkowego o przywrócenie terminu.
Odpowiedz na serię prostych pytań i PITax.pl wyśle Twój PIT do urzędu skarbowego!
PIT w kilka minutDarowizna pieniędzy w gotówce a możliwość skorzystania z całkowitego zwolnienia
Jak już wskazaliśmy, w przypadku darowizny środków pieniężnych konieczne jest udokumentowanie otrzymania środków na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym.
W związku z tym pojawia się pytanie, w jaki sposób interpretować sytuację, w której osoba fizyczna otrzymuje darowiznę od rodziców w gotówce, po czym wpłaca ją na swój rachunek bankowy.
Zgodnie z wykładnią przepisów prezentowaną przez sądy administracyjne przede wszystkim należy mieć na uwadze wykładnie celowościową.
Zwolnienie podatkowe przewidziane w art. 4a ustawy SD stanowi realizację w sferze przepisów regulujących obowiązki podatkowe, konstytucyjnej zasady uwzględniania dobra rodziny. Zasada ta znajduje swój wyraz w art. 18 ustawy zasadniczej gwarantującym rodzinie ochronę i opiekę RP oraz jej art. 71 ust. 1, nakazującym państwu prowadzenie polityki społecznej i gospodarczej uwzględniającej dobro rodziny. Narzuca to obowiązek wyboru takiego kierunku wykładni, który jest zgodny z konstytucyjnymi normami i wartościami.
W świetle powyższego sama okoliczność przekazania środków pieniężnych do rąk obdarowanego w gotówce oraz własna wpłata na rachunek bankowy nie jest wystarczająca do zakwestionowania prawa do skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. W takim przypadku podatnik jest wyręczycielem darczyńcy. To zaś powoduje, że otrzymana w ten sposób darowizna środków pieniężnych podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy SD. Takie też stanowisko zaprezentował Dyrektora KIS w interpretacji z dnia 10.06.2020 r., nr 0111-KDIB4.4015.63.2017.6.AD.
Jeżeli obdarowany otrzymał od swoich rodziców darowiznę w gotówce, którą następnie wpłacił na swój rachunek bankowy, to mimo wszystko istnieje możliwość skorzystania z całkowitego zwolnienia od podatku. Pamiętać należy o obowiązku dokonania zgłoszenia otrzymania darowizny przy pomocy formularza SD-Z2.
Jak zatem widać z przedstawionych wniosków podatkowe konsekwencje otrzymania darowizny od rodziców mogą w pewnych okolicznościach okazać się neutralne podatkowo. Osoba obdarowana, niezależnie czy otrzymuje w drodze darowizny środki pieniężne, czy też samochód, musi pamiętać o konieczności złożenia zgłoszenia SD-Z2. Jest to bowiem elementarny warunek skorzystania z całkowitego zwolnienia.