Spis treści
- Które składki podlegają odliczeniu w PIT?
- Jaką kwotę składek społecznych można odliczyć?
- Gdzie w PIT wykazać kwotę odliczenia?
- Dokumenty potwierdzające zapłatę składek
- Które składki społeczne nie podlegają odliczeniu?
- Informacje dodatkowe
Które składki podlegają odliczeniu w PIT?
Odliczeniu w rocznym PIT podlegają składki na ubezpieczenie społeczne, czyli składki chorobowe, emerytalne i rentowe oraz wypadkowe.
Odliczeniu podlegają kwoty faktycznie zapłacone w danym roku; jeśli np. w roku 2024 zapłaciliśmy zaległą składkę za poprzedni rok, to mamy prawo tę kwotę odliczyć w zeznaniu za rok 2024.
Odliczeniu podlegają zarówno składki zapłacone bezpośrednio przez podatnika, jak i te potrącone przez pracodawcę do ZUS-u ze środków podatnika, czyli odliczamy te składki, które to my finansowaliśmy.
Możemy odliczyć składki polskie oraz zagraniczne - płacone w jednym z krajów UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Konfederacji Szwajcarskiej. Z tym że możliwość odliczenia składek zagranicznych w polskim PIT zależy od kraju, w którym płaciliśmy składki zagraniczne, a ściślej mówiąc od umowy, jaką ma z danym krajem podpisana Polska w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. (O rozliczeniach dochodów z zagranicy można przeczytać w artykule: Przychody z zagranicy oraz Ulga abolicyjna
Jeśli Polska z danym krajem ma podpisaną umowę o metodzie odliczenia proporcjonalnego, wtedy składki społeczne zapłacone w obcym państwie podlegają odliczeniu w polskim PIT. Ale jeśli pracodawca zagraniczny już odliczył te składki przy rozliczaniu PIT zagranicznego, to w Polsce nie możemy już ich rozliczyć.
Jeśli Polska ma z danym państwem podpisaną umowę o metodzie wyłączenia z progresją, wtedy nie można odliczyć zapłaconych składek zagranicznych podczas rozliczania polskiego PIT. Jest to uwarunkowane tym, że składek nie można odliczyć w polskim PIT, jeśli płaci się je od dochodu, który jest zwolniony z podatku polskiego.
Metoda proporcjonalnego odliczenia - oznacza, że dochód osiągnięty za granicą jest opodatkowany w Polsce, ale od należnego podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą. Odliczenie to możliwe jest tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie.
Metoda wyłączenia z progresją - oznacza, że w Polsce zwalnia się z opodatkowania dochód osiągnięty w drugim państwie, jednak ma on wpływ na ustalenie stopy procentowej, według której oblicza się należny podatek od dochodu osiągniętego w Polsce.
Jaką kwotę składek społecznych można odliczyć?
Odliczeniu podlega kwota faktycznie zapłacona w roku, za który rozliczamy PIT. Odliczyć można składki zapłacone bezpośrednio przez siebie, jak i potrącone przez pracodawcę do ZUS z naszych środków. Możemy również odliczyć składki zapłacone przez nas za osobę z nami współpracującą. Mówiąc prosto: odliczamy to, co poszło z naszych pieniędzy na ubezpieczenie nasze lub osoby z nami współpracującej.
Gdzie w PIT wykazać kwotę odliczenia?
Składki możemy odliczyć w:
W odpowiednich pozycjach ujmujemy składki, które już pracodawca wykazał w PIT-11 oraz - jeśli płaciliśmy składki sami, dobrowolnie, z innych tytułów, to również i te.
Dokumenty potwierdzające zapłatę składek
Może być to każdy dokument stwierdzający poniesienie wydatku, np. dowód wpłaty, przelewu, wyciąg bankowy oraz stosowne zaświadczenie z ZUS o kwocie zapłaconych składek. Dokumentów tych nie dołączamy do PIT, musimy je jednak przechowywać przez 5 lat licząc od końca roku, w którym złożyliśmy PIT do urzędu skarbowego.
Które składki społeczne nie podlegają odliczeniu?
Odliczeniu w PIT nie podlegają składki:
- płacone od dochodu, który jest zwolniony z podatku,
- zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub odliczonych od przychodu w PIT-28 lub w innym PIT,
- zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie,
- odliczone od dochodu lub podatku w zagranicznym PIT,
- społeczne płacone na KRUS,
- opłacane w ramach indywidualnych polis ubezpieczeniowych.
Informacje dodatkowe
W sytuacji, gdy podatnik osiąga dochody opodatkowane za granicą, do których na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania obowiązuje metoda wyłączenia z progresją (np. w Niemczech), a składki zapłaci do polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych („ZUS”), to wówczas składki te może odliczyć w polskim PIT.
Jeśli podatnik w roku podatkowym zapłaci składki społeczne dotyczące lat ubiegłych wraz z odsetkami – odsetki nie mogą być zaliczone do kosztów oraz nie podlegają odliczeniu od dochodu (przychodu). Natomiast odliczeniu podlegają kwoty zapłacony zaległych składek.
Prawo do odliczenia składek społecznych dotyczy wyłącznie tych składek, które opłacane są na podstawie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Natomiast odliczeniu od dochodu (przychodu) nie podlegają składki:
- z tytułu dodatkowego ubezpieczenia rentowego i wypadkowego opłacane w ramach indywidualnych polis ubezpieczeniowych,
- opłacane na indywidualne ubezpieczenie podatnika płacone w związku z wykupioną polisą ubezpieczeniową na życie i dożycie (tzw. III filar),
- na ubezpieczenie wpłacone do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).