Zwolnienie z cła
Zwolnienie towarów importowanych do Polski od należności celnych przywozowych obejmuje między innymi ściśle określone organizacje charytatywne lub dobroczynne, które nie są jednostkami sektora finansów publicznych i nie działają w celu osiągnięcia zysku a ponadto:
- są osobami prawnymi lub jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia, z wyjątkiem partii politycznych, związków zawodowych i organizacji pracodawców, samorządów zawodowych i fundacji utworzonych przez partie polityczne,
- są osobami prawnymi lub jednostkami organizacyjnymi działającymi na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania;
- są jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej wspierającymi osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokajania niezbędnych potrzeb i umożliwiających im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka.
Zwolnienie z należności celnych przywozowych obejmuje następujące towary:
- Stanowiące artykuły pierwszej potrzeby – zalicza się nich towary służące do zaspokojenia najważniejszych potrzeb ludzkich. Wśród nich poza artykułami spożywczymi znalazły się lekarstwa, ubrania czy pościel. Zwolnienie obowiązuje w tym przypadku tylko wtedy, jeśli są przekazywane nieodpłatnie.
- Wszystkie towary przekazywanych nieodpłatnie przez osoby lub organizacje spoza Unii Europejskiej – dotyczy do towarów wszelkiego rodzaju, które mogą zostać wykorzystane do zbierania funduszy w trakcie zbiórek publicznych organizowanych na rzecz osób potrzebujących.
- Wyposażenia i materiałów biurowych – dotyczy towarów przekazywanych nieodpłatnie przez osoby lub organizacje spoza Unii Europejskiej, które są wykorzystywane przez organizacje charytatywne lub dobroczynne.
Zwolnienie z podatku od towarów i usług
Podobnie jak w przypadku zwolnienia z należności celnych przywozowych, stosuje się je do organizacji społecznych lub jednostek organizacyjnych. Dotyczy to tych podmiotów, których procedury księgowe umożliwiają kontrolę wykorzystania zwolnionych od podatku towarów.
Od podatku od towarów i usług zwolnieniu podlegają artykuły pierwszej potrzeby, wśród których zaliczają się w szczególności medykamenty, ubrania, artykuły spożywcze, środki sanitarno-czyszczące oraz inne rzeczy służące zachowaniu lub ochronie zdrowia.
Instrukcja wypełnienia zgłoszenia celnego
Należy wskazać, że przy wypełnianiu zgłoszenia celnego istotne jest wskazanie jako odbiorcy towaru właściwego podmiotu, zgodnie z kryteriami określonymi w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
Zwolnienia z należności celnych przywozowych nie są przyznawane odgórnie a wyłącznie na wniosek zgłaszającego. To z kolei wymaga wpisania przez niego w zgłoszeniu celnym (w drugiej części pola 37) kodu C20. W przypadku korzystania ze zwolnienia z VAT w zgłoszeniu celnym należy podać kod 2V0.