Ulga abolicyjna 2024
O planach całkowitej likwidacji ulgi abolicyjnej świadczył zapis w projekcie ustawy Rady Ministrów o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw. Wspomniany zapis brzmiał „jednocześnie likwiduje ulgę, o której mowa w art. 27g ustawy PIT (tzw. ulgę abolicyjną)”.
Okazało się jednak, że ulga abolicyjna zostanie zachowana, choć w zmienionej formie – będzie ona dostępna na podstawie zupełnie nowych zasad.
Nowe reguły stosowania ulgi abolicyjnej
Ministerstwo Finansów opublikowało podstawowe zasady stosowania nowej ulgi abolicyjnej:
- dawny standard: brak opodatkowania;
- nowy standard: zasada proporcjonalnego odliczenia;
- „Kwota wolna”: 8000 zł.
Strona ministerstwa informuje o planach wprowadzenia specjalnej kwoty wolnej od opodatkowania dla osób pracujących za granicą. Jeśli dochody osiągnięte poza granicami kraju nie przekroczą kwoty 8 tys. zł, zostaną rozliczone na dotychczasowych zasadach. Z dostępnych danych wynika, że ok. 67 tys. podatników korzysta z ulgi abolicyjnej. 2/3 tej grupy niemal osiąga dochody poniżej progu określonego w nowym projekcie. Oznacza to, że ich sytuacja podatkowa nie ulegnie zmianie.
Źródło: Ministerstwo Finansów