Najważniejsze warunki zwolnienia z podatki za rok 2020
W życie weszła uchwalona w roku 2020 nowa ustawa w kwestii obowiązywania podatku zerowego, który oznacza, że podatnik jest zupełnie zwolniony z podatku dochodowego. Mowa tu o Ustawie z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustawach (Dz.U. 2020 poz. 2123). Na mocy wymienionej ustawy z podatku są całkowicie zwolnione w roku 2021 osoby młode do 26 roku życia, które spełniają wymienione warunki:
- nie przekroczyły 26 roku życiu, co jest tu warunkiem nadrzędnym,
- uzyskały przychody w związku z umową o pracę, umową zleceniem, pracą nakładczą, spółdzielczym stosunkiem pracy oraz służbowym,
- novum w ustawie jest uwzględnienie w 2021 roku prawa do zerowego PIT za rok 2020 również dla młodych osób do 26 roku życia, które uczestniczyły w praktykach absolwenckich oraz stażu uczniowskim.
Ostatnia zasada nie obowiązywała jeszcze w roku 2020, a więc w roku 2021 można liczyć na większą ilość zwolnień od podatku w PIT zerowym z powodu zmian prawnych.
Limity zarobkowe w roku 2021 dla PIT zerowego
W 2021 roku wielu młodych ludzi zostanie zwolnionych na mocy ustawy z podatku. Jednak nie wszyscy. Najlepiej zarabiający muszą zapłacić standardowy podatek dochodowy. Ustawa przewiduje bowiem limity zarobkowe, które uprawniają do PIT zerowego. Warto tu je poznać, aby określić czy zainteresowanym osobom przysługuje w roku 2021 zwolnienie z podatku.
Limit zarobków w roku 2020 nie powinien przekraczać 85 528 zł za cały ten rok. W rozliczeniu jest brana pod uwagę jedynie suma rocznych zarobków, nie zaś pojedyncze miesiące. Dlatego, nawet jeśli podatnik zarobi przez parę miesięcy wskazaną sumę, a w pozostałe będzie miał niskie dochody, ale zmieści się w wyznaczonym rocznym limicie dochodów, to zostanie mu przyznana ulga dla młodych.
Limit dochodowy ustawiony jest powyżej średniej zarobków w Polsce (5 286,00 zł), co stawia młodych ludzi w znacznie korzystniejszej sytuacji.