Przyjęte przed kilku dniami przez Sejm przepisy sprawią, że ZUS będzie systematycznie przejmować obsługę popularnego programu „Rodzina 500+”. Co prawda kwestie dotyczące wypłaty świadczeń, do których uzyskano prawo przed 1 stycznia 2022, pozostaną w zakresie kompetencji dotychczas zajmujących się nimi organów samorządowych (będą one prowadzić wypłatę świadczeń uzyskanych przed 1 stycznia 2022 do 31 maja 2022), jednak docelowo to właśnie ZUS zajmie się realizacją programu.
Sprzeciw Senatu odrzucony przez Sejm
Przed tygodniem Senat zdecydował o odrzuceniu nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Senat uzasadniał swą decyzję obawami dotyczącymi nieadekwatnego określenia kosztów obsługi programu „Rodzina 500+” przez ZUS. Dodatkowo senatorowie mieli zastrzeżenia co do oferowania świadczenia wyłącznie za pośrednictwem platform cyfrowych, co miałoby stanowić zagrożenie wykluczenia części społeczeństwa z dostępu do świadczenia wychowawczego. Sejm jednak odrzucił sprzeciw Senatu większością 237 posłów (przeciw było 209, a jeden wstrzymał się od głosu).
ZUS przejmuje obsługę świadczenia 500+
Nowelizacja przyjęta przez Sejm zakłada, że obsługą programu „Rodzina 500 plus” będzie zajmował się ZUS, a nie samorządy, do których dotychczas należała obsługa programu. W nowej odsłonie programu wnioski o świadczenie będzie można składać tylko w formie cyfrowej, a pieniądze będą wypłacane tylko w postaci przelewu na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.
Koszty obsługi programu „Rodzina 500+” w latach 2016–2020, czyli od początku jego funkcjonowania, wyniosły ponad 1,6 mld zł. Rząd ocenia, że dzięki projektowanym zmianom uda się koszty te obniżyć i zaoszczędzić dla budżetu państwa ok. 3,1 mld zł w ciągu najbliższych 10 lat.
„Rodzina 500+” idzie śladami programu „Dobry start”, tj. wyprawki szkolnej. Od 2021 roku obsługą tego świadczenia zajmuje się ZUS, a wnioski o przyznanie świadczenia są składane wyłącznie za pośrednictwem internetu.