Przyjęty przed kilkoma dniami projekt ustawy postuluje pobieranie opłat od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o pojemności do 300 ml oraz od napojów słodzonych. Celem nowelizacji jest wykorzystanie instrumentów polityki fiskalnej do walki z nadwagą i otyłością oraz, w przypadku alkoholu, do polityki wychowania w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi.
Napoje słodzone
Na opłaty dotyczące napojów słodzonych składają się trzy składniki: opłata stała – 50 gr za litr napoju z dodatkiem substancji słodzącej, opłata dodatkowa – 10 gr za litr napoju wzbogaconego substancjami aktywnymi (kofeiną lub tauryną), opłata zmienna – 5 gr za każdy gram substancji słodzącej ponad 5 gram w 100 ml (przeliczając na litr napoju).
Dochody z podatku od cukru mają trafiać do NFZ i być przeznaczane na działania profilaktyczne oraz lecznicze skierowane do osób dotkniętych chorobami rozwiniętymi na tle niewłaściwych nawyków żywieniowych.
Obowiązek wniesienia opłaty spoczywał będzie na podmiocie, który wprowadza napój do sprzedaży detalicznej.
Alkohol
Jeśli idzie o alkohol, nowe przepisy oznaczać będą wprowadzenie kontrybucji rzędu 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o pojemności do 300 ml. Opłata ta dotyczy jedynie alkoholu sprzedawanego do spożycia poza punktem sprzedaży i będzie pobierana w chwili sprzedaży do sklepu.