W 2019 roku zobaczymy również wiele zmian w rozliczaniu się dla przedsiębiorstw, między innymi ordynacja podatkowa, podatek dochodowy od osób prawnych (CIT), ustawa o podatku dochodowym (PIT), a także ustawy podatku od wartości dodanej (VAT).
Wiele zmian zaplanowanych na 2019 rok wpłynie na sposób rozliczania się w PIT. „Rok 2019 charakteryzuje się większą ilością zmian, które komplikują system podatkowy jeszcze bardziej, jednak są i takie, które ułatwią obywatelom życie - niestety pod względem kwestii zarobków, uproszczeń tych nie ma zbyt wiele" - twierdzą eksperci.
Nowe przepisy PIT
Nowe regulacje PIT dotyczą także dalszej izolacji przepisów dla "zagranicznych spółek kontrolowanych", w tym zagranicznych fundacji, trustów i innych powierników.
Nowością jest tzw. danina solidarnościowa, czyli nowy podatek, nakładany na osoby fizyczne, których całkowity dochód przekracza 1 milion złotych. W tym przypadku stawka podatku wynosi 4% i jest stosowana do każdej kwoty nadwyżki ponad tę ustaloną kwotę.
Znaczące zmiany dotyczą również rozliczenia wydatków związanych z zakupem lub obsługą samochodów osobowych. Limit amortyzacji dla samochodów został ustalony na 150 000. PLN (225 tys. zł za samochody elektryczne). To samo dotyczy pobierania opłat leasingu operacyjnego. Wydatki poniesione na samochód służbowy używany wyłącznie w działalności gospodarczej mogą być obciążane bezterminowo. Jednak mieszane samochody służbowe stanowią 75 procent kosztów wartości wydatków. W przypadku pojazdów prywatnych wykorzystywanych w działalności gospodarczej limit wynosi 20%.
Z punktu widzenia podatków handel jest również regulowany w wirtualnych walutach. Przychody ze sprzedaży tych walut zostały sklasyfikowane jako źródła kapitału stanowiące 19% przychodów ze sprzedaży wirtualnej waluty i nie łączy się to z innymi przychodami z inwestycji.
Dla zatrudnionych podatników ważne jest także wprowadzenie usługi "Twój e-PIT". Zgodnie z planami Ministerstwa Finansów, program został uruchomiony w dniu 15 lutego 2019 r. Zgodnie z tym założeniem Urząd Skarbowy przygotował deklarację PIT dla podatnika. W pierwszej fazie, z programu mogą skorzystać podatnicy rozliczający się formularzami PIT-37 i PIT-38, tj. osoby, które otrzymują dochody z umów o pracę i uzyskują zyski z papierów wartościowych.
Ponadto, zmiany wprowadzone do PIT obejmują: wydłużenie okresu korzystania z ulgi mieszkaniowej - do 3 lat; zmiany w sposobie obliczania okresu - w przypadku sprzedaży nieruchomości lub prawnie nabytej w drodze spadku - w okresie pięciu lat, w którym został nabyty ten element majątku.
Zmiany w CIT
Wśród najważniejszych nowych przepisów zmiany obejmują poboru podatków źródłowych, z tzw. pasywnego dochodu (w tym dywidendy, odsetki, należności licencyjne) oraz płatności dla niektórych tak zwanych usług niematerialnych (np. jako doradztwa, zarządzania, reklamy, know-how). Ustawa o CIT zawiera nowy mechanizm umożliwiający uwzględnienie w kosztach podatkowych "hipotetycznych" odsetek od niektórych kapitałów własnych (do 250 000 PLN rocznie).
Ustawodawca wprowadził także 9 procent podatku CIT dla podmiotów, których wpływy w danym roku podatkowym nie przekraczają 1,2 mln EUR lub mają status małego podatnika. Stawka preferencyjna dotyczy dochodów innych niż zyski kapitałowe.