Korekta podstawy wymiaru składek i należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne wykazywanych w dokumentach rozliczeniowych za ubezpieczonych, została określona w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wskazana korekta może być składana za poszczególne miesiące danego roku kalendarzowego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie później niż do końca drugiego miesiąca, licząc od upływu terminu do złożenia zeznania za ten rok kalendarzowy.
Przedstawione reguły składania korekty dokumentów rozliczeniowych przedstawia treść art. 81 ust. 2y ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Jak wynika z powyżej przywołanej jego treści, na jego mocy określony został termin w jakim płatnik może składać korektę dokumentów rozliczeniowych.
Przepis ten reguluje termin korygowania podstaw wymiaru i wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne w miesięcznych dokumentach rozliczeniowych. W obecnym brzmieniu przepisu wskazuje się, że korekty te mogą być przekazywane nie później niż do końca drugiego miesiąca, licząc od upływu terminu na złożenie zeznania podatkowego. W rezultacie zwrot nadpłaty składek na ubezpieczenie zdrowotne, który wynika z rozliczenia rocznego, mógłby być zrealizowany po upływie terminu na złożenie korekt dokumentów rozliczeniowych.
Modyfikacja wyżej analizowanego przepisu ma umożliwić szybszy zwrot nadpłaty składek przedsiębiorcy rozliczającemu zatrudnione osoby ubezpieczone. Zapewniona ma zostać obsługa wniosku o zwrot nadpłaty bezpośrednio po jego złożeniu. Usprawnienie procesu zwrotu nadpłaty uiszczonych składek ma zostać dokonane poprzez wskazanie, że korekta podstawy wymiaru składek i należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne za poszczególne miesiące danego roku kalendarzowego może być składana do ZUS do dnia przekazania wniosku o zwrot nadpłaty składki, a jedynie w przypadku jego nieprzekazania nie później niż do końca drugiego miesiąca, licząc od upływu terminu do złożenia zeznania podatkowego.