Zasiłek macierzyński 2024/2025 PIT – zasady zwolnienia
W pierwszej kolejności podkreślenia wymaga, iż przychody podatnika pochodzące z zasiłku macierzyńskiego wciąż podlegają opodatkowaniu, lecz w obliczu spełnienia ustawowych warunków podlegają zwolnieniu w określonej części. Zasiłek macierzyński jest wolny w przypadku:
- Podatników w wieku do ukończenia 26. roku życia – dotyczy to osób spełniających warunki ulgi dla młodych (więcej na temat ulgi dowiesz się z artykułu pod adresem: Ulga dla młodych). Zasiłek macierzyński jest wolny od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w sytuacji, gdy osoba spełnia kryterium wiekowe, jednakże do określonej kwoty. W przypadku osób, które nie osiągnęły jeszcze 27-ego roku życia dochody podlegają zwolnieniu do wysokości 85 528 zł. Podstawa prawna art. 21 ust. 1 pkt 148 PIT.
Uwaga! Osoby korzystające z ulgi dla młodych powinny złożyć wniosek ZPM, który dotyczy zastosowania przez płatnika zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych przy naliczaniu zaliczki na podatek od przychodów osiąganych z tytułu zasiłku macierzyńskiego przez podatnika uprawnionego do korzystania z tzw. ulgi dla młodych. |
Pozostałymi podmiotami mogącymi skorzystać z omawianego zwolnienia są:
- Podatnicy powracający z zagranicy – ze zwolnienia zasiłku macierzyńskiego z PIT skorzystają również osoby, które na stałe wracają do Polski i korzystają ze zwolnienia limitowanego czasowo i kwotowo: Ulgi na powrót (więcej na temat ulgi dowiesz się z artykułu: Ulga na powrót). Podstawa prawna art. 21 ust. 1 pkt 152 PIT.
- Podatnicy będący rodzicami bądź opiekunami przynajmniej czwórki dzieci – jest to grupa osób podlegająca PIT-0 z uwagi na posiadanie rodziny wielodzietne, którzy w związku z tym faktem korzystają z Ulgi 4+ (więcej na temat ulgi dowiesz się z artykułu: Ulga dla rodzin wielodzietnych). Podstawa prawna art. 21 ust. 1 pkt 153 PIT.
- Podatnicy po osiągnięciu przez nich wieku emerytalnego – ostatnia grupa podmiotów mogących skorzystać ze zwolnienia zasiłku macierzyńskiego z podatku PIT to emeryci, którzy pozostają aktywni zawodowo po 60 roku życia – w przypadku kobiet, po 65 roku życia w przypadku mężczyzn. Wyżej wskazane osoby na mocy przepisów prawa podatkowego obowiązującego od początku 2022 r. podlegają uldze dla pracujących seniorów (więcej na temat ulgi dowiesz się z artykułu: PIT-0 dla pracujących seniorów. Podstawa prawna art. 21 ust. 1 pkt 154 PIT.
Zasiłek macierzyński zwolniony z PIT na podstawie wniosku
W przypadku ww. grup podmiotów wyżej oznaczonych jako 1, 2, 3 celem skorzystania ze zwolnienia zasiłku macierzyńskiego w PIT należy złożyć tzw. oświadczenie ZPO, które dotyczy zastosowania zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych przy naliczaniu zaliczki na podatek od dochodów osiąganych z tytułu zasiłku macierzyńskiego.
Aby skorzystać ze zwolnienia wszystkie cztery grupy podatników są zobowiązane do złożenia ww. wniosków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (w przypadku osób do 26. roku życia - oświadczenie ZPM). Należy również pamiętać, że osoby korzystające ze zwolnienia z zasiłku macierzyńskiego z podatku dochodowego od osób fizycznych powinny powiadomić organ ubezpieczeniowy o każdej zmianie stanu faktycznego mogącej mieć wpływ na przyznanie omawianej preferencji podatkowej.
Brak PIT od zasiłku macierzyńskiego – termin wejścia w życie
Mimo, że przepisy nowelizacji ustawy o PIT weszły w życie wraz z dniem 1 lipca 2022 r. to mają one zastosowanie do przychodów/dochodów osiągniętych od początku roku 2022. Oznacza to, że wskazana preferencja podatkowa będzie mogła być uwzględniona w PIT składanym w 2023 roku.