Czego dotyczy rozporządzenie?
Jak sugeruje tytuł omawianego rozporządzenia, treść wydanego aktu prawnego ma na celu zagwarantowanie zaniechania poboru ryczałtu od dochodów spółek w związku z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy. Brak poboru ryczałtu stosowany będzie w odniesieniu do osiągniętych dochodów z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, w związku z przekazaniem w formie darowizn lub w związku z nieodpłatnymi świadczeniami realizowanymi na rzecz podmiotów wymienionych w art. 38w ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, w celu przeciwdziałania skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy.
Jak długo obowiązuje rozporządzenie?
Podobnie jak i w tym przypadku, poszczególne akty prawne zarówno o randze ustawowej jak i rozporządzenia, które zostały wydane w związku z zaistniałym konfliktem zbrojnym za wschodnią granicą Polski – mają obowiązującą moc wsteczną. Ich retroaktywny charakter przejawia się możliwością stosowania zapisów w nich zawartych, co do zasady od początku agresji Rosji na Ukrainę, tj. od 24 lutego 2022 roku. Nie inaczej zostały skonstruowane zapisy omawianego rozporządzenia, w którym zaniechanie ma zastosowanie do darowizn i nieodpłatnych świadczeń realizowanych od ww. daty do końca 2022 roku.
Zaniechanie poboru ryczałtu tylko w przypadku pomocy na rzecz określonych podmiotów
Wyżej przywołany przepis CIT wskazuje, iż podmiotami w stosunku, do których osoby prawne podlegające ryczałtowi od dochodów spółek, mogą przekazywać darowizny lub świadczyć nieodpłatne świadczenia na rzecz uchodźców z Ukrainy, o ile pomoc dokonywana jest na rzecz:
- organizacji o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących na terytorium Ukrainy,
- jednostek samorządu terytorialnego,
- Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,
- podmiotów wykonujących na terytorium Polski lub na terytorium Ukrainy działalność leczniczą lub działalność z zakresu ratownictwa medycznego.
Szczególnego uwydatnienia wymaga, iż zaniechanie poboru ryczałtu obejmuje wszelkiego rodzaju pomoc, również tę, która przybiera formę niefinansową. Zwolnionymi w tym względzie pozostaną zatem darowizny pieniężne oraz rzeczowe niezależnie od ich rodzaju oraz nieodpłatne świadczenia przekazane lub realizowane na rzecz ww. instytucji.
Preferencja obowiązywać będzie w odniesieniu do dochodów z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą osiągniętych w okresie od 24 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.