Wywóz objęty obowiązkowym zgłoszeniem celnym
Mianem procedury wywozu określa się wyekspediowanie towaru wyprodukowanego/dystrybuowanego na terenie Unii Europejskiej poza jej obszar celny. Kluczową rolę w ramach tego procesu odgrywają oddziały celne, ze pośrednictwem których dopełnia się wszelkich formalnych czynności służących wyprowadzeniu towarów poza teren Unii Europejskiej. Zgłoszenia celne wywozowe zostały uregulowane w szczególności w następujących aktach prawnych:
- Unijnym Kodeksie Celnym,
- rozporządzeniu wykonawczym Komisji Unii Europejskiej o nr 2015/2447,
- rozporządzeniu delegowanym Komisji Unii Europejskiej o nr 2015/2446,
- rozporządzeniu delegowanym Komisji Unii Europejskiej o nr 2015/341.
Zaznaczenia wymaga, iż w związku ze wzmożoną intensyfikacją dostaw towarów z Polski na teren Ukrainy w Izbach Administracji Skarbowej zostali powołani dodatkowi koordynatorzy do spraw pomocy humanitarnej. Do ich głównych obowiązków należy nadzór nad działaniami organów celnych w zakresie poprawności wywozu towarów poza teren Unii Europejskiej. Ponadto koordynują awizację konwojów w oddziałach celnych i przejściach przez granicę, po których odbywa się ścieżka konwoju.
Konwojowanie pomocy humanitarnej może odbywać się w szczególności za pośrednictwem podmiotów, których cele statutowe odpowiadają możliwości pomocy humanitarnej w tym zakresie. Ministerstwo Finansów w minionym tygodniu zaleciło takim organizacjom nawiązanie współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w ramach akcji #PomagamUkrainie – koordynacja pomocy humanitarnej.
Towary podlegające zgłoszeniu celnemu
Dopełniając formalnych wymogów wywozu towarów poza obszar celny Unii Europejskiej, należy w szczególności przekazać właściwemu oddziałowi celnemu listę towarów, które mają zostać objęte konwojem humanitarnym. Umożliwi to organom podatkowo-celnym przekazanie zwrotne informacji, czy towary te mogą być przedmiotem pomocy humanitarnej. Pozwoli też na określenie listy dokumentów, jakie powinny zostać przedstawione organowi celnemu.
Towary wysyłane w ramach pomocy humanitarnej muszą zostać objęte procedurą wywozu w systemie AES/ECS2. Dlatego niezbędne jest przekazanie do tego systemu elektronicznego zgłoszenia celnego w postaci pliku XML.
W tym miejscu należy podkreślić, że takie towary objęte omawianą procedurą wywozu nie są objęte cłem czy też innym obciążeniom podatkowym z tego tytułu.