Zasady wyrównania dla OPP
Zgodnie z pierwotnym tekstem projektu nowelizacji ustalono, że w sytuacji gdy łączna kwota środków pochodzących z 1% PIT, przekazana w danym roku organizacjom pożytku publicznego będzie na dzień 31 lipca danego roku niższa od łącznej kwoty takich środków przekazanej w 2022 roku, organizacjom tym przysługiwać będzie wyrównanie.
Mechanizm rozdysponowania rekompensaty dla OPP
Kwota wyrównania ma przysługiwać danej organizacji pożytku publicznego w proporcji, w jakiej pozostaje udział kwoty środków pochodzących z 1% PIT przekazanej w danym roku na rzecz organizacji pożytku publicznego do łącznej kwoty tych środków przekazanej na rzecz wszystkich organizacji pożytku publicznego.
Kwota wyrównania przysługująca organizacji pożytku publicznego, ustalona w ww. sposób, ma być przekazywana do końca września danego roku kalendarzowego, po jej zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Kwota ta będzie pomniejszana o koszty przelewu bankowego.
Powód wyrównania dla OPP
Całokształt modyfikacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych przedstawionych w minionym tygodniu, ukierunkowany został na korygowanie błędów popełnionych przy wprowadzaniu Polskiego Ładu. Wyjątek w tym względzie stanowi zmiana przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, która została przewidziana w ramach omawianej nowelizacji podatkowej.
Zamieszczenie nowych zasad dystrybucji środków dla organizacji pożytku publicznego można jednak odczytać jako swoistą formę rekompensaty dla beneficjentów 1% podatku dochodowego. Spostrzeżenia bowiem wymaga, iż wraz z początkiem 2022 roku znacząco podniesiona została kwota wolna od podatku. Podwyższenie tego pułapu do kwoty 30 000 zł spowoduje zatem, że mniej osób będzie zobowiązanych do zapłaty podatku dochodowego, a co za tym idzie skurczy się ilość podatników przekazujących 1% swojego podatku.
Mając na uwadze, że kwota wolna od podatku będzie uwzględniania w rozliczeniach za 2022 rok – co oznacza, że wykazana zostanie na deklaracjach podatkowych składanych w 2023 roku – wyrównanie dla organizacji pożytku publicznego w ww. kształcie będzie stosowane od przyszłego roku.
Znacząco mniejsze wpływy do OPP
Wskazać należy, że nie tylko kwota wolna od podatku uszczupli wpływy organizacji z 1%, lecz również procedowana obniżka stawki PIT z 17% do 12%. To może spowodować, że nie dość, iż zmniejszy się grono podatników odprowadzających część swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, to kwoty przekazywane z tego tytułu będą znacząco mniejsze z uwagi na niższą stawkę podatku.
Kwota wyrównania tylko do poziomu za 2022 rok
Sposób skonstruowania przepisów dotyczących rekompensaty zmian podatkowych organizacjom pożytku publicznego wskazuje, iż niezależnie od tego czy do wyrównania dojdzie w 2023 roku czy w latach następnych to punktem odniesienia zawsze pozostanie wynik finansowy danej organizacji z 2022 roku.