Modyfikacja zasad składania TPR-C i TPR-P
O zarysie planowanych wówczas zmian wspominaliśmy w artykule: Dłuższe terminy na dokumentacje cen transferowych. Przedłużenie terminów w zakresie dokumentacji związanej z cenami transferowymi stanowi uregulowanie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Zmiana odnosi się do brzmienia specustawy Covidowej dotyczącej przedłużenia terminów na złożenie:
informacji o cenach transferowych – jest to dokumentacja, o której mowa w art. 23zf ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) i art. 11t ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT);
oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych – jest to dokumentacja, o której mowa w art. 23y ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. ustawy o PIT i art. 11m ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. ustawy o CIT.
Przedłużenie terminów składania TPR-C i TPR-P
Zarówno dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) oraz podatników podatku od osób prawnych (CIT) terminy sprawozdawcze kształtują się w następujący sposób:
Jeśli dotychczas ustalony termin upływa w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 r. – ulegnie on przedłużeniu do 30 września 2022 r.;
Jeśli dotychczas ustalony termin upływa w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r. – ulegnie on przedłużeniu o 3 miesiące.
Zgodnie z treścią ustawy, zmiany zaczną obowiązywać od dnia ogłoszenia ustawy, jednakże zostaną objęte mocą wsteczną – począwszy od 31 grudnia 2021 roku. Takie rozwiązanie wynika z konieczności przedłużenia terminów na złożenie informacji o cenach transferowych oraz powiązanego z nimi oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji ich dotyczącej, w zakresie w jakim już upłynęły po 1 stycznia 2022 roku.
Poza wyżej wskazanymi przepisami uchwalona ustawa wprowadza jednocześnie zwolnienie z obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji dla transakcji kontrolowanych zawieranych pomiędzy położonymi w Polsce zakładami zagranicznych podmiotów powiązanych będących rezydentami jednego z państw członkowskich UE lub EOG oraz transakcji kontrolowanych pomiędzy takim zakładem a podmiotem powiązanym będącym polskim rezydentem. Jednym z warunków zastosowania zwolnienia jest nieponiesienie straty podatkowej przez żaden z podmiotów powiązanych w zakresie przychodów lub kosztów przypisanych do zagranicznego zakładu w danym roku referencyjnym, za który jest sporządzana lokalna dokumentacja cen transferowych.