Podpisane przez Prezydenta akty prawne wprowadzają szereg zapowiadanych wcześniej i szeroko omawianych zmian podatkowych.
Opodatkowanie CIT spółek komandytowych
Nowe przepisy nadają spółce komandytowej status podatnika podatku dochodowego i rozszerzają zakres szacowania wartości transakcji. Dodatkowo ograniczenie przychodów z bieżącego roku podatkowego, które uprawniają do korzystania z niższej stawki 9% podatku CIT, zostanie podwyższone z 1,2 do 2 mln euro.
Jeśli przychody uzyskane w roku poprzednim przekroczą 50 mln euro, podatnicy będą musieli opublikować dane dotyczące realizowanej strategii podatkowej – dotyczy to także podatkowej grupy kapitałowej (PGK) bez względu na osiągane przez nią przychody.
Estoński CIT
Od początku roku 2021 część firm będzie mogła skorzystać z tzw. estońskiego CIT-u. Zasadą tego rozwiązania jest przesunięcie poboru podatku do czasu wypłaty zysków. Skorzystanie z nowego rozwiązania jest dobrowolne i będzie zależeć od decyzji przedsiębiorcy. Próg, który umożliwia firmie skorzystanie z estońskiego CIT-u to 100 mln zł rocznie. Rozwiązanie to dotyczy spółek kapitałowych (z o.o. lub kapitałowych), których udziałowcami są tylko osoby fizyczne.
Ulga abolicyjna
Zmiany w uldze abolicyjnej ograniczają możliwość odliczenia podatkowego do wysokości 1360 zł – to znaczne ograniczenie, gdyż w licznych państwach kwota wolna od opodatkowania jest o wiele wyższa. Oznacza to dla niemałej liczby rezydentów konieczność zapłacenia wyższych podatków.