Alternatywna spółka inwestycyjna (ASI)
Alternatywna spółka inwestycyjna jest to jedna z form alternatywnych funduszy inwestycyjnych, inna niż specjalistyczny fundusz inwestycyjny otwarty i fundusz inwestycyjny zamknięty.
Tego rodzaju spółka może być prowadzone w formie:
- spółki kapitałowej (spółka z o.o., spółka akcyjna, spółka europejska);
- spółki komandytowej albo spółki komandytowo – akcyjnej, w których jedynym komplementariuszem jest spółka kapitałowa (spółka z o.o., spółka akcyjna, spółka europejska).
Alternatywną spółką inwestycyjną jest co do zasady spółka, której przedmiotem działalności jest zbieranie aktywów od wielu inwestorów w celu ich lokowania w interesie tych inwestorów zgodnie z określoną polityką inwestycyjną.
Ulga podatkowa dla inwestorów
Ulga dotycząca ASI polega na możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania kwoty stanowiącej 50% wydatków na nabycie (objęcie) udziałów lub akcji alternatywnej spółki inwestycyjnej, albo spółki, w której alternatywna spółka inwestycyjna posiada co najmniej 5% udziałów (akcji) pod warunkiem posiadania takich udziałów (akcji) przez okres co najmniej 2 lat.
Należy jednak pamiętać o tym, odliczenie to będzie możliwe do wysokości nieprzekraczającej 250 000 zł w roku podatkowym.
Ponadto prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania będą mieli podatnicy osiągający dochody opodatkowane na ogólnych zasadach według skali (stawką 17% i 32%), oraz podatkiem liniowym (19%).
Należy również zaznaczyć, że w przypadku zbycia udziałów przed okresem 24 miesięcy, od dnia nabycia, podatnik, który dokonał odliczenia jest zobowiązany doliczyć odpowiednio kwoty poprzednio odliczone do dochodu za rok podatkowy, w którym nastąpiło zbycie udziałów (akcji) w alternatywnej spółce inwestycyjnej lub w spółce kapitałowej.