Na jakich formularzach uwzględnimy odliczenie?
Nie każdy podatnik będzie mógł skorzystać z ulgi na internet. Uwzględnienie preferencji podatkowej jest możliwe za pośrednictwem formularzy:
- PIT-28,
- PIT-36,
- PIT-37.
W celu skutecznego zastosowania odliczenia jednocześnie z podstawową deklaracją podatkową należy złożyć załącznik PIT/O, na którym wykażemy szczegóły ulgi.
Aby wykazać wysokość odliczenia internetu na załączniku PIT/O (nr druku obowiązujący w rozliczeniu PIT za 2023 r. - 28) należy uzupełnić poz. 27 oraz poz. 28 (jeśli wybraliśmy rozliczenie wraz z małżonkiem).
Chcesz sprawdzić jakie ulgi i odliczenia możesz uzyskać za 2024 rok?
Sprawdź teraz!Jakie warunki należy spełnić, aby odliczyć internet?
Ulga na internet dotyczy odliczenia wydatków poniesionych w związku z używaniem sieci Internet. Limit odliczenia wynosi 760 zł w danym roku podatkowym, a ulga jest stosowana względem podstawy opodatkowania.
Podstawą odliczenia ulgi internetowej dla PIT-28 jest przychód, natomiast w odniesieniu do formularzy PIT-36 i PIT-37 odliczenie stosowane jest od dochodu.
Na jaki okres przysługuje ulga na internet?
Z ulgi na internet możemy skorzystać wyłącznie w dwóch następujących po sobie latach podatkowych. Jak to wygląda w praktyce?
Przykład:
Podatnik skorzystał z ulgi na internet w 2022 r. (rozliczenie PIT za 2021 r.). W kolejnym roku podatnik nie złożył zeznania rocznego PIT, korzystając z automatycznej akceptacji wstępnie wypełnionej deklaracji przez e-Urząd Skarbowy. Z racji tego, że podatnik przerwał rozliczanie ulgi na internet, w 2024 roku (rozliczenia PIT za 2023 r.) nie będzie miał możliwości uwzględnienia tego odliczenia.
Odpowiedz na serię prostych pytań i PITax.pl wyśle Twój PIT do urzędu skarbowego!
PIT w kilka minutDokumentacja ulgi
Nie powinien wzbudzać zaskoczenia fakt, że w ramach ulgi na internet odliczeniu podlegają wyłącznie wydatki poniesione z tytułu użytkowania sieci Internet.
Niełatwo jednak umknąć temu spostrzeżeniu w sytuacji, gdy usługi dostawy internetu są świadczone w pakiecie z innymi usługami operatora telekomunikacyjnego i zbiorczo wykazywane na fakturze/paragonie. Wówczas mogą pojawić się zastrzeżenia, co do zasadności uwzględnienia odliczenia internetu, którego dostawa nie jest przypisana do konkretnie wyodrębnionej kwoty, a stanowi część kompleksowego świadczenia dla osoby korzystającej z usług telekomunikacyjnych.
W sytuacji, gdy jesteśmy odbiorcami innych świadczeń niż dostawa internetu przez operatora usług telekomunikacyjnych (np. abonament telefoniczny), warto postarać się o wyodrębnienie rachunku względem każdego z tych świadczeń.
Więcej na temat omawianego odliczenia dowiesz się z artykułu Ulga na internet 2023/2024.