Podatnicy uzyskujący wyłącznie przychody objęte ulgą dla młodych są zwolnieni z obowiązku rozliczania rocznej deklaracji PIT za 2020 rok. Jednak jeśli korzystają z ulgi dla młodych i osiągają także dochody, których ulga nie obejmuje, powinni je wykazać w deklaracji PIT za 2020 rok.
Czym jest „zerowy PIT dla młodych”?
Zerowy PIT dla młodych to ulga podatkowa, która zwalnia z podatku osoby, które nie ukończyły 26 roku życia – decydująca jest dokładna data urodzenia. Wypłaty otrzymane do dnia urodzin włącznie są zwolnione z konieczności składania rozliczenia.
Ulga dla młodych dotyczy przychodów uzyskiwanych na podstawie:
- umowy o pracę (tzw. stosunek pracy),
- pracy nakładczej,
- spółdzielczego stosunku pracy,
- umów zlecenia.
Zwolnienie z podatku i obowiązku złożenia deklaracji podatkowej dotyczy sytuacji, w których osiągnięty przychód nie przekroczył kwoty 85 528 tys. zł w skali roku. Młodzi podatnicy zobowiązani są wykazać i rozliczyć tylko kwoty wynagrodzeń przekraczające wartość limitu ulgi dla młodych ( 85 528 zł) w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że z ulgi korzysta obecnie ok. 2 mln podatników.
Kto nie może skorzystać z ulgi dla młodych?
Z ulgi nie mogą skorzystać m.in. podatnicy, którzy w 2020 roku pracowali w ramach umowy o dzieło, odnotowali przychód z tytułu najmu, prowadzenia działalności gospodarczej, praw autorskich i zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego. Ponieważ takie przychody podlegają opodatkowaniu, należy je rozliczyć w deklaracji PIT i zapłacić należny podatek
Podobnie wygląda sytuacja przychodów z praktyk absolwenckich i staży uczniowskich. Ponieważ zostały one uwzględnione w uldze dla młodych dopiero od 1 stycznia 2021 roku, ubiegłoroczni studenci i uczniowie, którzy korzystali z takich form zdobywania doświadczenia zawodowego, muszą złożyć roczne rozliczenie podatkowe za rok 2020.