Nowe rozporządzenie Rady Ministrów nazywane Tarczą 7.0 wprowadza dodatkowe instrumenty wsparcia gospodarczego: świadczenie na rzecz ochrony miejsc pracy, dodatkowe świadczenie postojowe, jednorazową dotację oraz zwolnienia ze składek ZUS.
Świadczenie na rzecz ochrony miejsc pracy
Świadczenie na rzecz ochrony miejsc pracy będzie dostępne dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą oznaczoną określonymi kodami PKD (kod PKD będzie weryfikowany na dzień 30 listopada 2020 r).
Ubiegający się o świadczenie przedsiębiorcy będą musieli wykazać, że przychód uzyskany z ich działalności w jednym z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku był niższy o co najmniej 40% – w następstwie wystąpienia COVID-19 – w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim lub w analogicznym miesiącu roku poprzedniego.
Wnioski będzie można składać do dnia 31 marca 2021 r.
Ponowne świadczenie postojowe
Przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007 (jako przeważającą działalność) na dzień 30 listopada 2020 r. będą mogli zawnioskować o ponowne świadczenie postojowe. O świadczenie będzie można wnioskować jednokrotnie lub dwukrotnie (w zależności od PKD).
By uzyskać dodatkowe świadczenie postojowe, przedsiębiorca będzie musiał wykazać, że jego przychód z uzyskany w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku był niższy o co najmniej 40% w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu wcześniejszym lub w analogicznym miesiącu poprzedniego roku.
Dotacja na bieżące koszty prowadzenia działalności gospodarczej
Starosta będzie miał prawo przyznać jednorazową dotację na rzecz bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Ta forma pomocy będzie dostępna dla przedsiębiorców z wybranymi kodami PKD.
W ramach procesu weryfikacji przedsiębiorca będzie musiał wykazać, że przychód uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku był niższy o co najmniej o 40% w porównaniu do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim lub w analogicznym miesiącu roku poprzedniego. O dotację będzie można starać się do 31 marca 2021 r.
Zwolnienie z ZUS
Zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS będzie dostępne dla przedsiębiorców o określonym PKD. O zwolnienie za grudzień i styczeń będzie można wnioskować do końca marca 2021 r.
Przedsiębiorcy starający się o zwolnienie ze składek ZUS będą musieli spełnić następujące warunki:
- wykazać spadek przychodów w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku był niższy o co najmniej o 40% w porównaniu do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim lub w analogicznym miesiącu roku poprzedniego, jeśli był zgłoszony jako płatnik składek przed dniem 1 listopada 2020 r.;
- złożyć deklaracje rozliczeniowe lub imienne raporty miesięczne do 28 lutego 2021 r., jeśli płatnik składek nie jest zwolniony z obowiązku ich składania.