Nieodpłatne świadczenia bez podatku dochodowego
Planowane jest zwolnienie od podatku dochodowego nieodpłatnych świadczeń, które zostały otrzymane w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. przez podatnika będącego obywatelem Ukrainy lub Republiki Białorusi, który w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia 31 grudnia2022 r. przeniósł miejsce zamieszkania z terytorium Ukrainy lub Republiki Białorusi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy.
Wyższe koszty podatkowe
Zgodnie z procedowanym art. 52zm ustawy o PIT Kosztem uzyskania przychodów mają być straty powstałe w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy.
Ponadto kosztem uzyskania przychodów mają być straty powstałe w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym, a ich utrata lub likwidacja nastąpiła w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy.
Rozliczenie strat wojennych
Białorusini oraz Ukraińcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą będą mogli odliczyć od podstawy opodatkowania kwotę stanowiącą 200% strat powstałych w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. w wyniku utraty lub uszkodzenia na terytorium Ukrainy, Republiki Białorusi lub Federacji Rosyjskiej towarów lub środków trwałych.
Ustawodawca na potrzeby omawianego przepisu straty zdefiniował jako:
- koszty związane z nabyciem lub wytworzeniem utraconych towarów;
- koszty związane z nabyciem lub wytworzeniem uszkodzonych towarów w części odpowiadającej rozmiarowi uszkodzenia;
- niezamortyzowaną wartość utraconych środków trwałych;
- niezamortyzowaną wartość uszkodzonych środków trwałych w części odpowiadającej rozmiarowi uszkodzenia.
Kwota odliczenia nie będzie mogła jednak przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Straty zaś będą podlegać odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.
Odliczenia dwukrotności strat będzie można dokonać w zeznaniu za rok podatkowy, w którym je poniesiono. W przypadku gdy podatnik poniesie za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie albo w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
Ryczałt od przychodów zagranicznych Białorusina lub Ukraińca
Podatnik będący obywatelem Ukrainy lub Republiki Białorusi, który w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. przeniesie miejsce zamieszkania z terytorium Ukrainy lub Republiki Białorusi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy, może podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów zagranicznych osób przenoszących miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
Odliczenie darowizn
Od podstawy opodatkowania Białorusin lub Ukrainiec będą mogli odliczyć darowizny przekazane od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych prowadzonych na terytorium Ukrainy:
1) organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,
2) jednostkom samorządu terytorialnego,
3) Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych
– w kwocie odpowiadającej 200% wartości darowizn.