Dla kogo automatyczne rozliczenie Twój e-PIT?
Część podatników rozliczających swoje przychody na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej również: ustawa o PIT) nie musi składać swojego zeznania rocznego za 2024. Z tego przywileju mogą skorzystać osoby, dla których deklaracjami właściwymi do sporządzenia są PIT-37 lub PIT-38. Nie muszą składać deklaracji również osoby, które w minionym roku nie osiągnęły żadnych przychodów bądź uzyskali wyłącznie te podlegające zwolnieniu. Przychody osób fizycznych podlegające zwolnieniu od opodatkowania zostały głównie wyszczególnione w treści art. 21 ustawy o PIT.
Dla kogo PIT-37?
Najwięcej obywateli Polski korzysta z formularza PIT-37. Powszechność jego składania wynika z tego, że służy do wykazania przychodów rozliczanych przez płatnika. Oznacza to, że ciężar obliczania m.in. miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy, składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz ubezpieczenia społeczne spoczywa na osobie nas zatrudniającą. Dotyczy to w szczególności umowy o pracę (bądź stosunków pokrewnych), zlecenie i dzieło. Wypełniają go podatnicy, którzy uzyskali przychody opodatkowane według skali podatkowej – czyli z zastosowaniem stawki 17% lub 32% w zależności od wysokości dochodów. W zeznaniu PIT-37 rozliczamy przede wszystkim następujące kategorie przychodów:
- ze stosunku pracy (w tym spółdzielczego stosunku pracy), stosunku służbowego oraz pracy nakładczej;
- z emerytur lub rent krajowych (w tym rent strukturalnych, rent socjalnych), świadczeń przedemerytalnych;
- z zasiłków przedemerytalnych, należności z tytułu członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych lub innych spółdzielniach zajmujących się produkcją rolną;
- z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego (np. zasiłek chorobowy);
- z działalności wykonywanej osobiście (np. z umów zlecenia);
ze świadczeń wypłaconych z Funduszu Pracy (np. zasiłku dla bezrobotnych) lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych; - z praw autorskich i innych praw majątkowych.
Dla kogo PIT-38?
PIT-38 jest najczęściej deklaracją towarzyszącą innemu zeznaniu rocznemu składanemu przez tego samego podatnika. Na wskazanym druku wykazujemy przychody osiągnięte z kapitałów pieniężnych. Warto podkreślić, że odnoszą się do odpłatnego zbycia (posiadanie tychże wartości nie obejmuje formularz PIT-38):
- papierów wartościowych,
- pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka),
pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających (np. opcje na akcje), - udziałów w spółkach,
- walut wirtualnych (powszechnie zwanych kryptowalutami).
W PIT-38 wykazujemy również przychody z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
Rozliczenie PIT-38 jest przeznaczone zarówno dla rozliczenia dochodów z giełdy, kapitałów pieniężnych osiąganych w Polsce, jak tych osiąganych za granicą.
Jak następuje automatyczne rozliczenie PIT?
W sytuacji, gdy podatnicy osiągający przychody objęte wyłącznie zakresem PIT-37 oraz PIT-38, nie podejmą żadnej aktywności wobec Urzędu Skarbowego do dnia 30 kwietnia, to z upływem ostatniego dnia na rozliczenie, ich zeznanie roczne zostanie sporządzone automatycznie. Z uwagi na fakt, że w 2022 roku ostatni dzień kwietnia przypada na sobotę, zaś 1 maja jest dniem wolnym od pracy to na sporządzenie naszych deklaracji podatkowych PIT mamy czas aż do 2 maja. Należy jednak pamiętać, że pozostawienie rozliczeń bez żadnej ingerencji z naszej strony sprawi, że zwrot podatku, który otrzymamy będzie znikomy bądź nawet równy zeru. Aby zapewnić sobie jak największą nadpłatę, której wartość zostanie nam następnie zwrócona, rekomendujemy skorzystanie z programu rozliczeniowego PITax.pl – Łatwe podatki. Z ostatnich informacji pochodzących od Ministerstwa Finansów o wysokości zwrotów podatku wynika, że podatnicy rozliczający się za pośrednictwem PITax.pl uzyskują większe nadpłaty podatku aniżeli korzystając z rządowego rozliczenia.